17. İstanbul Bienali eylülde düzenlenecek: Şaşırtan ve heyecanlandırıcı

Posted by

Bienaller her iki yılda bir sanatkarların dikkat çekmek istediği bir temaya odaklanıp farklı işler paylaştığı tasarım alanları. 17. si hazırlanan İstanbul Bienali’nin bu yılki en çarpıcı temalarından biri de Çamuralem! Yaşadığımız devrin etrafla ilgili sıkıntılarını irdelemek için yiyecekleri bir yol olarak kullanan Cooking Sections’ın bienale özel hazırladığı Çamuralem / Wallowland, kentin etrafında yok olma tehlikesi altındaki sulak alanların İstanbul mandalarının hayatına olan tesirlerini araştırıyor.

MANDA YOĞURDU

Hatırlayın, biz birinci ne vakit farkına vardık sorunun? Büyüklerimizden biri gece yatmadan evvel manda yoğurdu yediğini söyledi. Herkes manda yoğurdu aramaya başlayınca da ortaya çıktı ki kentsel alanlar genişledikçe kentin ve mandaların hayat alanı olan sulak alanlar ve otlaklar yok oldu, sonuç olarak mandalar azaldı! O kocaman, siyah hayvanlar, çamurda yaşamayı seviyor ve yemek için de ota muhtaçlığı var! Üstelik yeniden hiç farkında değildik lakin Türkiye’de en çok manda İstanbul’da Arnavutköy bölgesinde bulunuyor ve İstanbul Havalimanı inşaatı sırasında bu sulak alan ve otlaklar yok edilince manda popülasyonu da azaldı! İşte bu proje, İstanbul’un dış mahallelerinde manda yetiştiriciliğinin korunmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

ÇAMURALEM BEYOĞLU’NDA

Yılın farklı vakitlerinde mandaları ve onların etrafındaki farklı tiplerin beslenme ve büyüme biçimlerine ait araştırma yürüten Cooking Sections, bu çalışma müddetinde biyologlar, çevreciler, muhafazacılar, etnomüzikologlarla işbirliği yaptı. Araştırmacılar Akgün İlhan, Anadolu Meraları, Burçin Çıngay, Itri Levent Erkol, Melisa Bal ve Mustafa Avcı, bölgedeki ekosistemin farklı taraflarını ortaya koymak üzere yeni araştırmalar yürüttüler. Gülinler ise İstanbul’un mandalarına adayacağı yeni bir müzik besteliyor. Proje, yere mahsus bir yerleştirmeyle bienal mühletince Beyoğlu’nda Büyükdere 35’te görülebilecek. Yerde bu iş için kurulacak muhallebicide canlıların beslenme ve büyüme biçimlerine ait araştırmalar, gereçler, tadım ve seslerle sunulacak.

FESTİVAL DE VAR

Cooking Sections’ın çalışmaları kapsamında bir de Manda Şenliği düzenleniyor. 17 Eylül’de Arnavutköy’de yapılacak şenlikte özel tadım aktiflikleri ve rehberli yürüyüş tipleri olacak. Ayrıyeten alternatif müzik kümesi, Wiseslang sanatkarı Gülinler’in projeye özel hazırladığı müziğin prömiyeri de yapılacak.

COOKING SECTIONS

Daniel Fernández Pascual ve Alon Schwabe tarafından 2013’te kurulan Cooking Sections, dünyayı yiyecekler aracılığıyla organize eden sistemleri inceleyen Londra merkezli bir sanatçı kolektifi. Yere has yerleştirmelerden performansa yayılan bir sanat lisanını benimseyen kümenin çalışmaları görsel sanatı mimari, ekoloji ve jeopolitikle harmanlıyor.

BİENAL TÜM KENTTE

17. İstanbul Bienali, 17 Eylül-20 Kasım ortasında Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh’in küratörlüğünde Beyoğlu, Kadıköy, Fatih ve Zeytinburnu’nda yer alan 12 stant yerinin yanı sıra, kente yayılmış 50’yi aşan kitapçı, sahaf, hastane, huzurevi, kafe, metro durakları ve bir radyo istasyonunda izleyicisiyle buluşacak ve bu yıl da Koç Holding takviyesiyle fiyatsız olacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.