28 Şubat’tan tutuklu paşalar Kovid-19’a yakalandı

Posted by

Ağır zatürre şüphesiyle hastaneye götürülen Yıldırım Türker’in koronavirüs testi pozitif çıktı. Yoğun öksürüğü bulunan Türker hastalığı ağır atlatsa da genel sağlık durumunun iyi olduğu ve ayrı bir yerde tutulduğu öğrenildi. Aynı koğuşta bulunan Cevat Temel Özkaynak’ın yapılan testi de pozitif çıktı ve durumunun iyi olduğu bilgisi alındı. Testleri pozitif olan iki generalle aynı koğuşta yer alan Fevzi Türkeri için yapılan test ise negatif çıktı.
Farklı koğuşta yer alan Vural Avar‘ın da yapılan koronavirüs testi pozitif çıktı. Vural Avar ile aynı koğuşta yer alan Erol Özkaynak’a yapılan test ise negatif çıktı.
Hastalıklarının kapalı görüşe engel teşkil etmediği öğrenilen emekli generaller, bugün aileleriyle cam arkasından telefonla görüştü.
Ayrıca Odatv’ye konuşan 28 Şubat Davası avukatı Aykanat Kaçmaz, hapisteki generallerin yaşları ve sağlık durumları nedeniyle acil olarak tahliye edilmesi gerektiğini söyledi.

NE OLMUŞTU

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, eski orgeneraller Çevik Bir, Çetin Doğan, Fevzi Türkeri, Ahmet Çörekçi, İlhan Kılıç, emekli korgeneraller Çetin Saner, Yıldırım Türker, Vural Avar ve Hakkı Kılınç, emekli koramiral Aydan Erol, emekli tümgeneraller Erol Özkasnak, Cevat Temel Özkaynak, Kenan Deniz ve emekli tuğgeneral İdris Koralp hakkında “hükümeti cebren vazife görmekten men” suçundan verilen müebbet hapis cezasını onamıştı.

Aynı cezaya çarptırılan sanıklar Halil Kemal Gürüz, Erdoğan Öznal, Hayri Bülent Alpkaya ve Muhittin Erdal Şenel’in ise “yardım eden” sıfatıyla cezalandırılmaları gerektiği gerekçesiyle haklarındaki mahkumiyet kararını bozan Daire, haklarında “zaman aşımı” nedeniyle düşme kararı verilen sanıklar Orhan Yöney, Şükrü Sarıışık, İzzettin İyigün, Kamuran Orhon, Köksal Karabay, Altaç Atılan, Ersin Yılmaz, Şevket Turan, Yücel Özsır, Metin Yaşar Yükselen, Refik Zeytinci ve İbrahim Selman Yazıcı’nın ise diğer sanıklarla “gizli ittifakları”nın olduğu gerekçesiyle cezalandırılmalarını istemişti.
Haklarında bozma kararı verilen 16 kişi hakkında, Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargılanmaya başlamıştı.
28 Şubat Davası’nda müebbet hapis cezası verilen ve bir yıldır cezaevinde olan 83 yaşındaki emekli orgeneral Çevik Bir, hapiste demans hastalığına yakalanmıştı.
Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nce müebbet hapis cezasına çarptırılarak 21 Ağustos 2021’den bu yana cezaevinde tutulan emekli orgeneral Çevik Bir hakkında tahliye kararı vermişti.

Eneshan Solmaz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.