53 milyon kişinin kimlik bilgisini çalan 9 kişi tutuklandı

Posted by

Kars merkezli 4 vilayette internetten kendilerine sipariş verenlerin ismine uydurma kimlik düzenleyip, eser adrese ulaşmadan geri alarak dolandırıcılık yaptıkları savıyla yakalanıp gözaltına alınan 15 şüpheliden 9’u tutuklandı.

Digor ilçesinde yaşayan A.Y.’nin kargo dolandırıcılığı ihbarı üzerine Siber Kabahatlerle Gayret takımları, soruşturma başlattı.

4 aylık teknik ve fiziki takibin akabinde gruplar, Kars merkezli İstanbul, İzmir ve Mersin’de operasyon düzenledi.

20 adrese eş vakitli baskın yapan takımlar, M.Y., İ.Ş., T.K., A.B.E., M.F.B.Ç., F.N., Ö.C., B.K., G.K., M.B.Ç., H.İ.K., M.Ç., Ş.A. ve M.F.S.’yi gözaltına aldı.

Şüphelilerden T.K.’nin çete başkanı olduğu ve 64 farklı hata kaydı bulunduğu belirlendi. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda 92 bin 745 TL ve 1000 dolar, 440 banka ve kredi kartı, 110 sim kartı, 29 cep telefonu, 14 laptop, 9 flash bellek, 4 fişek, 3 geçersiz kimlik ve 8,10 gram uyuşturucu husus ele geçirildi.

DÜZMECE KİMLİK DÜZENLEMİŞLER

Şüphelilerin, internet üzerinden kıymetli elektronik aletler, cep telefonu, ekran kartı ve laptop ilanı verdikleri belirlendi.

Kendileriyle bağlantıya geçip eseri satın alan şahısların ismine geçersiz kimlik düzenleyen şüphelilerin, kargo ulaşmadan eseri kargo şirketinden geri aldıkları tespit edildi.

Şüphelilerin ayrıyeten, yaşadıkları kentlerde oturan satıcıları da dolandırdıkları tespit edildi.

Satıcıların eseri kargoya verdikten sonra bayiye gidip, bu bireylerin ismine çıkardıkları uydurma kimlikle kargoyu göndermekten vazgeçtiğine dair beyan vererek eseri geri aldıkları belirlendi.

MİLYONLARCA KİŞİNİN BİLGİLERİNE ULAŞMIŞLAR

Gözaltına alınan şüphelilerin konutlarında ele geçirilen bilgisayarlarda yapılan incelemede 570 bireye ilişkin e-devlet giriş bilgileri, 53 milyon 700 bin bireye ilişkin kimlik ve adres bilgisi ile vatandaşların ikamet adresi, tıpkı binada oturan komşuların listesi, dijital olarak hazırlanmış basıma hazır polis, asker, MİT, avukatlık mesleklerine ilişkin uydurma kurum kimlikleri tespit edildi. Polis takımları listeleri ve uydurma kurum kimliklerine el koyarak koruma altına aldı.

HACKERLERDEN SATIN ALINMIŞ

Şüphelilerin, vatandaşların kimlik ve adres bilgilerini, 2015 yılı genel seçimlerinde oy kullanan şahısların datalarını çalan hackerlerden satın aldığı ve 570 kişinin e-devlet şifrelerinin de kendileri tarafından kurulan uydurma web sitelerinden elde ettikleri belirtildi.

9 KİŞİ TUTUKLANDI

Şüpheliler, emniyetteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edildi. Nitelikli dolandırıcılık suçlamasıyla mahkemeye çıkarılan 15 şüpheliden çete başkanı olduğu ileri sürülen T.K. ile İ.Ş., M.B.Ç., H.İ.K., A.B.E., M.F.S., M.F.B.Ç., M.Y. ve G.K. tutuklandı. 2’si isimli denetim kaidesiyle 6 kişi ise hür bırakıldı.

KARS EMNİYETİ UYARDI

Bu ortada Kars Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamayla vatandaşlar dolandırıcılık olaylarına karşı uyarıldı.

Açıklamada, “Vatandaşlarımızın bilhassa kendisini banka işçisi ve kamu işçisi olarak tanıtan dolandırıcılara karşı çok dikkatli olması, kredi ve banka kartına ilişkin bilgileri ve kendisine SMS olarak gönderilen şifreleri bu bireylerle katiyetle paylaşmaması, devlet kurumlarına ve bankalara ilişkin resmi sitelerin kopyalarına dikkat etmesi, dolandırıcıların bilhassa bu çeşit resmi sitelerin kopyalarını oluşturarak vatandaşlarımızı kendi sitelerine yönlendirip kart ve kimlik bilgilerini kendi verilerine işleyerek dolandırıcılık olaylarını gerçekleştirdiği anlaşılmış olup, vatandaşlarımızın dijital ortamda çok dikkatli olması gerekmektedir. Vatandaşlarımızın dijital kanallarda tehditlerden korunması için bu tıp planlı ve takipli çalışmalarımız aralıksız sürecektir” denildi. (DHA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.