ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken: ABD Çin ile bir çatışma yahut yeni bir Soğuk Savaş aramıyor

Posted by

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD’nin başşehri Washington DC’de bulunan George Washington Üniversitesi’nde Asya Toplum Siyaseti Enstitüsü (ASPI) tarafından düzenlenen panelde, ABD Lideri Joe Biden idaresinin Çin’e yönelik siyaseti hakkında açıklamalarda bulundu.

Blinken, “Çin, hem memleketler arası nizamı yine şekillendirme niyetine hem de giderek artan bir biçimde bunu yapacak ekonomik, diplomatik, askeri ve teknolojik güce sahip tek ülkedir” sözlerini kullanarak, “Pekin’in vizyonu bizi son 75 yılda dünyanın ilerlemesini sağlayan kozmik kıymetlerden uzaklaştıracaktır” dedi.

ABD’nin siyasetinin değişmediğini ve Biden idaresinin “Tek Çin” siyasetine bağlı kaldığını aktaran Biden, sadece tek bir Çin hükümetinin bulunduğu fakat ABD’nin Tayvan ile resmi olmayan bir bağlantı sürdürmesine müsaade veren diplomatik bir muahedeye bağlı kaldığını yineleyerek, “Tayvan’ın bağımsızlığını desteklemiyoruz ve farklılıkların barışçıl yollarla çözülmesini bekliyoruz. Siyasetimiz değişmedi. Değişen şey, Pekin’in Tayvan’ın dünyanın dört bir yanındaki ülkelerle bağlarını kesmeye ve milletlerarası örgütlere katılmasını engellemeye yönelik artan baskısıdır” dedi.

ABD, ÇİN İLE REKABETE DEVAM EDECEK

ABD’nin çıkarlarını ve gelecek vizyonunu savunmak için Çin ile rekabet edeceğini aktaran Blinken, ABD’nin Çin’in dünyaya liderlik etmeye çalıştığı alanlara meydan okumak için eğitim, araştırma, ileri üretim ve altyapıya stratejik yatırımlar yapmaya devam edeceğini açıkladı. ABD’nin Çin ile bir çatışma yahut yeni bir Soğuk Savaş aramadığını vurgulayan Blinken, “Çatışma ya da yeni bir Soğuk Savaş aramıyoruz. Bilakis, ikisinden de kaçınmaya kararlıyız” sözlerini kullanarak, Çin’in büyük bir güç olarak rolünü engellemeye ya da Çin’in yahut rastgele bir ülkenin iktisadını büyütmesini ya da halkının çıkarlarını geliştirmesini engellemeye çalışmıyoruz” dedi.

“FARKLILIKLAR HÜKÜMETLER VE SİSTEMLER ORTASINDA, HALKIMIZ ORTASINDA DEĞİL”

Blinken, ”Çin Komünist Partisi ve Çin hükümetiyle derin farklılıklarımız var, fakat bu farklılıklar hükümetler ve sistemler ortasında, halkımız ortasında değil” sözlerini kullanarak, “Başarılarına, tarihlerine, kültürlerine hürmet duyuyoruz ve bizi birbirimize bağlayan aile ve dostluk bağlarına derinden paha veriyoruz. Hükümetlerimizin değerli bahislerde birlikte çalışmasını samimiyetle diliyoruz” dedi.

BLİNKEN’DAN ÇİN’E RUSYA ELEŞTİRİSİ

Blinken konuşmasında ayrıyeten, Çin’i Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik hücumlarını desteklediği için eleştirerek, bu durumun Hint-Pasifik bölgesi içinde tehlikeli olduğunu belirterek, “Rusya açıkça Ukrayna’yı işgal etmek için seferber olurken, Lider Xi ve Lider Putin ülkeleri ortasındaki dostluğun ‘sınırsız’ olduğunu açıkladılar” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.