Abdülhamid Han Gemisi’nin birinci misyon yeri belirli oldu

Posted by

Cumhurbaşkanı Erdoğan Abdülhamid Han Gemisi’nin birinci misyon yerinin Doğu Akdeniz’deki Yörükler-1 kuyusu olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Taşucu Limanı’nda Abdülhamid Han Sondaj Gemisini Birinci Misyon Yerine Uğurlama Töreni’nde konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

*Ülkemizin dördüncü sondaj gemisi Abdülhamit Han’ı misyon yerine uğurlamak üzere bir ortadayız.

*Bugün burada karşımızda duran fotoğraf, Türkiye’nin son 20 yıllık serencamının adeta bir özetidir. Doğrusu ben heyecanlıyım, heyecanlı olduğum kadar da geleceğe bakışımız ve bu noktada ufkumuz çok daha aydınlık.

*Son 20 yılda ülkemize asırlık eser ve hizmetler kazandırdık. Sözümüzün somut örneği olan Abdülhamit Han sondaj gemimiz, Türkiye’nin güç alanındaki yeni vizyonunun da sembolüdür.

(AA)

*Daha evvel paramızla dahi yaptıramadığımız sismik araştırmaları, bakın sondaj demiyorum, sondaj faaliyetlerini keşfedilen kaynakların iktisada kazandırılması süreçlerini artık kendi imkanlarımızla yürüttüğümüz bir periyoda girdik.

*Özellikle ekranları başında bizi izleyen milletime az evvel bakanımızın da sayılarıyla söz ettiği üzere, bugün Abdülhamit Han sondaj gemimizle Türkiye farklı bir yere gelmiştir.

*Türkiye’nin dünyanın önde gelen petrol ve doğalgaz sondajcılarından biri haline gelmesini sağlayan herkese şükranlarımı sunuyorum.

*Hiç elbet bugünlere bir anda gelmedik. Kolay da gelmedik. Uzunca bir mühlet kimi vakit sinsi oyunlarla, kimi vakit yeterli niyetli lakin yüreksiz tercihlerle, kimi vakit açıkça ihanetlerle oyalandık.

*Vakit ve kaynak kaybettik. Ülkemizin 2023 maksatlarını belirlerken öncelikle çözmemiz gereken problemlerin başında güçteki dışa bağımlılığımızın geldiğini gördük.

*Yıllarca açılıp üzeri betonla kapatılan kuyuların sebep olduğu yılgınlığı ortadan kaldırmak için, kendi insan gücümüzle, kendi data altyapımızla, kendi teknolojik araçlarımızla bu süreci yürütme kararı aldık.

*Şimdi varız, dört tane sondaj gemimiz, 2 sismik araştırma gemimizle artık biz de bu alanda varız.

*Denizlerde dünyada eşine az rastlanır bir sondaj filosuna sahibiz. Gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra Akdeniz ve Karadeniz’de sondaj çalışmalarına başladık.

*Fatih sondaj gemimizi, her arayan bulamaz. Fakat unutmayın, bulanlar arayanlardır. Bu biçimde vazifeye uğurladık. Bir mühlet sonra da müjdeli haberi aldık.

*Karadeniz’de keşfettiğimiz 540 milyar metreküplük doğalgaz rezervi, ülkemize ve milletimize maddi karşılığının çok ötesinde bir moral vermiş, bir dönüm noktası olmuştur.

*Karaya ulaştığında bu gazı kullanılabilir hale getirip sistemimize aktaracak doğal gaz sürece tesisimizin temelini geçtiğimiz yıl attık.

*Haziran ayında da denize boru döşeme sürecine başladık. Sığ kısımlardaki boru döşeme sürecini bitirdik, derin kısımlardaki 165 kilometrelik kısmın 100 kilometresini tamamladık.

*Denizin 2220 metre altında yürütülen bu süreçlerle adeta su altında bir güç üssü kuruyoruz.

*Fatih gemimiz hala Türkali-10 kuyusundaki sondaj çalışmalarını sürdürüyor. Yavuz gemimiz Türkali-4 kuyusundaki üst süreçleri gerçekleştiriyor.

*Kanuni gemimiz de Türkali-6 kuyusunun alt tamamlama süreçlerini hamdolsun bitirdi.

*Böylece Karadeniz gazının birinci etabı için gereken 10 kuyudaki süreçleri birer birer bitirerek buradan gelecek doğal gazı 2023 yılında milletimizin hizmetine vermeyi planlıyoruz. Tıpkı anda 3 sondaj gemimizin çalıştığı bu saha, dünyada üretime en süratli hazırlanan saha olarak kayıtlara geçmiştir.

*Denizlerde elde ettiğimiz başarıyı, karadaki keşiflerle taçlandırmak istiyoruz.

*Bu gayeyle hem yeni kuyu açma hem daha evvel açılıp üzeri kapatılmış kuyuları tekrar üretime kazandırma faaliyetlerimizi kesintisiz devam ettiriyoruz.

*Yurt içi petrol üretimimiz 65 bin varile ulaştı. Maksadımız yıl sonuna kadar 150 kuyu daha açarak bu sayısı katlayarak artırmaktır.  Gemimizi Akdeniz’de Yörükler-1 Kuyusuna göndereceğiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.