Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: Adayımız Recep Tayyip Erdoğan’dır

Posted by

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın adayı olacağını açıklamasının akabinde Anayasa’ya nazaran 3. sefer aday olup olamayacağına ait tartışmalar yine başladı.

Aralarında hukukçuların da olduğu pek çok kişi, ‘bir kimsenin en fazla iki sefer cumhurbaşkanı seçilebileceği’ kararının yer aldığı Anayasa’nın 101. hususunu işaret ederek Erdoğan’ın 2023’te aday olamayacağını öne sürüyor.

İktidar kanadı ise Erdoğan’ın ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde yalnızca bir defa seçildiği için adaylığının önünde bir mani bulunmadığını savunuyor.

BAKAN BOZDAĞ: ADAYIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN’DIR

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Erdoğan’ın 2023 seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olup olamayacağına ait tartışmalara yönelik açıklama yaptı. Bakan Bozdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığının yasal olduğunu belirtti. 

Bakan Bozdağ, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ait yaptığı açıklamada, “Adayımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Adaylığı yasaldır” dedi.

YSK ‘ERDOĞAN’IN ADAYLIĞI’ SORUSUNU CEVAPLAMAMIŞTI

İYİ Parti Yüksek Seçim Şurası Temsilcisi avukat Mustafa Tolga Öztürk, Liberal Demokrat Parti’nin (LDP) Yüksek Seçim Konseyi’ne (YSK) “Cumhurbaşkanının üçüncü sefer adaylığı için hangi şartların gerçekleşmesi gerektiği” hakkında görüş almak istemiyle başvurduğunu açıklamıştı.

Mustafa Tolga Öztürk, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, şu tabirlere yer verdi:

Yüksek Seçim Heyeti, Liberal Demokrat Parti’nin; Cumhurbaşkanının üçüncü kere adaylığı için hangi şartların gerçekleşmesi gerektiği hakkında görüş istemini, seçim takviminin şimdi açıklanmadığı gerekçesiyle ‘Görüş verilmesine yer olmadığına’ karar verdi.

Yüksek Seçim Şurası, Liberal Demokrat Parti’nin;

Cumhurbaşkanının üçüncü sefer adaylığı için hangi şartların gerçekleşmesi gerektiği hakkında görüş istemini seçim takviminin şimdi açıklanmadığı gerekçesiyle ‘Görüş verilmesine yer olmadığına’ karar verdi.

KILIÇDAROĞLU “İTİRAZ ETMEYECEĞİZ” DEMİŞTİ

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise Erdoğan’ın üçüncü kere aday olması halinde itiraz etmeyeceklerini belirterek “Aday olmak istiyorsa buyursun gelsin, millet herkesin uzunluğunun ölçüsünü verecektir. Özel bir tartışma yapmayacağız. Bu tartışmalar artık geride kalmalı. Biz yapmayacağız. Diğerleri tartışırsa ona bir şey diyemeyiz, en azından biz yapmayacağız” demişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.