Amasya’daki yangın söndürme grupları kıyasıya yarıştı

Posted by

Karadeniz ormanlarını yangınlardan koruyan Amasya Orman Bölge Müdürlüğü’nün ‘alev avcıları’ isimli birinci müdahale grupları, en donanımlı ve süratli olmak için kıyasıya yarıştı.

Yedikır Barajı kenarında düzenlenen yarışa Amasya, Samsun, Tokat ile Çorum vilayet ve ilçelerinden 14 yangın birinci müdahale grubu katıldı.

Kıyasıya yarıştılar

Gruplar araçtan çıkıp süratle koşarak 200 metre ileriye hortum açtı. Hortumların birbirine eklenmesinden sonra evvel su akabinde köpük püskürtmeyi istenilen formda gerçekleştirmeye çalıştı.

Samsun Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü takımı birinci oldu

Söndürmenin tamamlanmasıyla toplanan hortumlar araçlara yüklendi. Büyük çekişmeye sahne olan yarışta Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü takımı birinciliği kazandı.

Amasya Orman İşletme Müdürlüğü takımı ikinci, Kargı Orman İşletme Müdürlüğü grubu de üçüncü oldu. Yarışlara katılan tüm işçi, yeşil vatanın korunmasında şehit olan meslektaşları için de birlikte dua etti.

“4 bine yakın yangın gönüllümüz oldu”

Orman yangınlarıyla çabada daha faal olmak gayesiyle 2 aydır gerçekleştirdikleri iş başı, iş sıhhati ve güvenliği eğitimlerini tamamlarken yangınlarla gayrete istekli dayanak olmak isteyen şahıslara de kapılarını açtıklarını anlatan Bölge Müdürü Oflu, “Duyarlı vatandaşlarımız sayesinde şu an 4 bine yakın yangın gönüllüsü kaydı yapılmış ve eğitimleri devam etmektedir.” diye konuştu.

İHA’nın haberine nazaran; çıkan orman yangınlarına müdahalede edindikleri deneyimlere vurgu yapan Halil Oflu, “Yangına ne kadar erken müdahale edersek önleyici önlemler almamız da o kadar süratli olmaktadır” biçiminde konuştu.

Yangınla ilgili bilinçlendirme faaliyetleri artırılacak

Orman yangınlarının çıkış nedenlerinin yüzde 90’a yakın oranda insan kaynaklı olduğuna değinen Oflu, bu gayeyle yaz periyodunda bilinçlendirme faaliyetlerini de artırarak sürdüreceklerini söyledi.

Amasya Orman Bölge Müdürlüğü parkında 26 arozöz, 10 su ikmal aracı, 108 birinci müdahale aracı, 7 dozer, 11 greyder, 11 ekskavatör, 4 treyler, 217 adet su tankı bulunuyor.

15 gözetleme kulesi ve 46 yangın havuzu

Köy muhtarlarına teslim edilen su tanklarıyla yangın esnasında ulaşılması daha güç olan uzak köylerdeki yangınlara daha süratli ulaşarak gayret ediliyor. Ayrıyeten kritik alanlarda yangınla gayrette için aktif 15 gözetleme kulesi ve 46 yangın havuzu mevcut.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.