Ani işitme kaybı ve baş dönmesi tedavi edilmezse tehlikeli sonuçlara yol açabilir

Posted by

Birçok farklı nedenle ortaya çıkabilen baş dönmesi ve istikrar kayıplarında orta ve iç kulak hastalıkları kıymetli yer tutuyor. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanı Doç. Dr. İlhan Şahin, işitme ve istikrar organımız iç kulakta bir ortada bulunduğu ve yapısal olarak çok benzeri özellikte olduğu için bu bölgede ortaya çıkan meselelerin hem işitme hem de istikrar kayıplarına neden olabileceğine işaret etti.

“BAŞ DÖNMESİ YAŞAYAN HASTALARIN BEŞTE BİRİNDE İŞİTME KAYBI VAR”

İşitme kaybı ve baş dönmesinin her hastada birlikte görülmediğini söyleyen Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi’nden KBB Hastalıkları uzmanı Doç. Dr. İlhan Şahin, öte yandan bir kulak hastalığına bağlı baş dönmesi olan hastaların yaklaşık beşte birinde işitme kaybı bulunduğu bilgisini verdi.

Doç. Dr. İlhan Şahin, bin ile 10 bin bireyde görülen Meniere hastalarının çabucak hemen tamamında baş dönmesi atakları yaşandığını ve bununla birlikte hafif derecede başlayıp ilerleyen işitme kaybı görüldüğü anlattı. Ayrıyeten bir kulağında ani işitme kaybı gelişen hastaların da yaklaşık yüzde 40’ında baş dönmesinin bulunduğunu söyleyen Doç. Dr. Şahin, “Bunların haricinde orta kulak iltihapları iç kulağı da etkilenirse hastalarda hem baş dönmesi hem de ileri derecede işitme kaybı ortaya çıkar” dedi.

RİSKİ ARTIRAN FAKTÖRLER

DHA

Ani işitme kaybı ve beraberinde baş dönmesine neden olabilen kimi risk faktörlerinin bulunduğunu söyleyen Doç. Dr. Şahin şu bilgileri verdi:
“Akut ve kronik orta kulak iltihapları, baş travması, grip, kızamık, suçiçeği, zona üzere enfeksiyon hastalıkları, kanda pıhtılaşmaya yatkınlığın artmış olması, kimi antibiyotiklerin, idrar söktürücülerin yahut anti-kanser ilaçların kullanılması, migren, multip skleroz, kanser ve romatizmal hastalıklar, ani işitme kaybı ve beraberinde baş dönmesi riskini artırır. Birtakım hastalık ve ilaçların sonucu olarak ortaya çıkan bu durumda işitme ve istikrar kaybı, altta yatan hastalıkla birlikte ilerleyebiliyor.”

“ERKEN TEŞHİS VE TEDAVİ GERİ DÖNÜŞÜMSÜZ SONUÇLARI ENGELLEYEBİLİR”

İşitme kaybının ihmal edilmemesi gereken kıymetli bir duyu kaybı olduğunun altını çizen Doç. Dr. Şahin, bilhassa ani ortaya çıkan baş dönmesi ve işitme kaybının acil bir durum olduğunu ve ihmal sonucu teşhis ve tedavideki gecikmelerin ise geri dönüşsüz işitme ve istikrar kaybıyla sonuçlanabileceğini söyledi.

Bu hastaların erken teşhis ve tedavisinin hem işitme kaybının hem de istikrar problemlerinin düzelmesini sağladığını da ekleyen Doç. Dr. Şahin bu hastalara yaklaşım nasıl olması gerektiği konusunda şunları anlattı:

“Yeni ortaya çıkmış işitme kaybı ve istikrar meseleleri vakit kaybedilmeden muayene ve tetkik edilmelidir. Odyovestibüler testler denilen sistemlerle işitme ve istikrar işlevlerinin incelenmesi gerekir ve ayrıyeten birtakım hastalarda bilgisayarlı tomografi yahut MR üzere görüntüleme prosedürlerine başvurulur. Yanlışsız teşhis konduktan sonra kimi hastalar ilaç tedavisiyle, birtakım hastalar ise acil cerrahi tekniklerle tedavi edilir.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.