Bakan Yanık açıkladı! Toplumsal yardım ödemeleri öne çekildi

Posted by

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Yaşlı aylığı, engelli aylıkları, konutta bakım yardımı ve toplumsal ekonomik dayanak (SED) ödemelerini bayramdan evvel hesaplara yatırıyoruz. Bu doğrultuda hak sahiplerine toplamda 3 milyar 125 milyon TL ödeme yapacağız” dedi.

Bakan Yanık, Kurban Bayramı öncesinde ödemesi yapılacak temmuz ayı yaşlı aylığı, engelli aylıkları, meskende bakım yardımı ve SED’e ait yazılı açıklama yaptı. Temmuz ayında yaklaşık 835 milyon TL fiyatında yaşlı aylığı ödemesi yapacaklarını kaydeden Bakan Yanık, yaklaşık 658 milyon TL engelli aylıklarını da hak sahiplerinin hesaplarına yatıracaklarını belirtti.

Evde bakım yardımı ile bakıma gereksinim duyan ağır engelli yakını olan ve bakımını üstlendiği için çalışamayan vatandaşların desteklendiğini aktaran Yanık, “Bakıma gereksinimi olan ağır engelli vatandaşlar ve ailelerine ekonomik dayanak sağlamak hedefiyle bu ay toplam 1 milyar 296 milyon TL konutta bakım yardımını Kurban Bayramı öncesinde hesaplara yatırıyoruz. Bu ay 550 bin vatandaşımız meskende bakım yardımından yararlanacak” ifadelerini kullandı.

Yaşlı ve engellilere yönelik yapılan ödemelerin yanı sıra çocukların ekonomik sebeplerle ailelerinden kopmaması için gereksinim sahibi ailelere SED hizmeti sunduklarını da kaydeden Yanık, “Kurban Bayramı öncesinde SED’den yararlanan yaklaşık 147 bin çocuğumuz için ailelerin hesaplarına toplamda 336 milyon TL yatıracağız” dedi.

Türkiye’nin refahını toplumun tüm bölümleri ile paylaşmaya devam ettiklerini söyleyen Bakan Yanık şunları aktardı: 

“Bu doğrultuda Kurban Bayramı münasebetiyle toplumsal yardım programları kapsamındaki yaşlı aylığı, engelli aylıkları, meskende bakım yardımı ve SED ödemelerini bugün hesaplara yatırıyoruz. Hak sahiplerine toplamda 3 milyar 125 milyon TL ödeme yapacağız. Engelli, yaşlı ve çocukların toplumsal hayata tam ve aktif iştirakleri ile bağımsız formda yaşayabilmeleri için eğitimden sıhhate, iktisattan toplumsal hayata her alanda yanındayız.”

KAYNAK: DHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.