Bakırköy’de ‘kayıt dışı ilaç’ operasyonu: Binlerce kutu ilaç ele geçirildi

Posted by

Bakırköy’de faaliyet gösteren bir eczanenin gizili bölmeden oluşan deposunda kayıt dışı ilaç bulundurulduğu ve öteki bireyler ismine reçetelendirilerek devlete faturalandırıldığı istikametinde ihbar yapılan İstanbul Mali Kabahatlerle Gayret Şubesi takımları, ihbarla ilgili geniş çaplı inceleme başlattı.

Emniyet takımlarınca “Kamu Kurum ve Kuruluşları Ziyanına Nitelikli Dolandırıcılık” ve “Kişilerin Hayatını ve Sıhhatini Tehlikeye Sokacak Halde İlaç Yapma yahut Satma” hataları ile ilgili yürütülen çalışmalar çerçevesinde, kelam konusu eczanede, diğerleri ismine reçetelendirilerek devlete fatura edilmiş ilaçların, kayıt dışı satışının gerçekleştiği ve üzerinde içilmez ibaresi bulunan alkol ticaretinin yapıldığı tespit edildi. 10 Haziran’da ecza deposuna yönelik operasyon düzenlendi. Baskında, E.K. ismindeki işyeri sahibi gözaltına alındı.

Depoda yapılan incelemelerde kaçak yapılaşma yoluna gidilerek, bir alt kata inen merdivenlerin yıkılıp işyeri ile kontağının kesildiği belirlendi. Dışarıdan bağımsız bir kapı ile girişleri sağlanan depo içerisinde ve tespit edilen bağımsız kısımda yapılan aramalarda, diğer bireyler ismine reçetelendirilmiş 2 bin 941 kutu ilaç, barkod ve kare kodu olmayan 103 kutu ilaç ve toplamda 285 litre, 56 bidon etil alkol ele geçirildi.

Operasyonda yakalanan E.K., “Kamu Kurum ve Kuruluşları Ziyanına Nitelikli Dolandırıcılık” ve “Kişilerin Hayatını ve Sıhhatini Tehlikeye Sokacak Formda İlaç Yapma yahut Satma” cürümlerinden evvelki gün isimli makamlara sevk edildi. Zanlı, çıkarıldığı mahkemece isimli denetim koşuluyla özgür bırakıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.