Beş ülkeden protesto: Rusya kelam alınca toplantıyı terk ettiler

Posted by

Kyodo’nun haberine nazaran, Asya-Pasifik bölgesi ticaret bakanları ve öbür iştirakçi ülkelerin temsilcileri, iki günlük APEC konferansının açılış aktifliği emeliyle Tayland’ın başşehri Bangkok’ta bir ortaya geldi.

Toplantıda ABD, Japonya, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan bakanlar, Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov’un sabah oturumunda kelam almasının akabinde toplantıyı terk etti.

Böylelikle temsilciler, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşı protesto etti.APEC ticaret bakanları, kelam konusu toplantıda salgın kısıtlamalarının hafiflemesiyle üç yıl ortadan sonra yapılan birinci kere yüz yüze görüşme fırsatı buldu.

APEC forumunu oluşturan 21 iktisadın bir ortaya geldiği toplantıda, salgın sonrası periyotta ticaret ve yatırımın teşviki, bilhassa bölgede hür ticaret yolları gündeme geldi.

Tayland Ticaret Bakanı Jurin Laksanawisit, açılış konuşmasında yaptığı açıklamada, “Bu yılki APEC ticaret bakanları toplantısının sonucunun, Kovid-19 sonrası periyotta çeşitli alanlarda bölgesel ekonomik büyümenin toparlanması ve canlandırılması için siyaset tarafını belirlemeye yardımcı olmada kıymetli bir rol oynayacağını umuyoruz.” tabirini kullandı.

Tayland hükümeti, bu yıl APEC lideri olarak kelam konusu toplantılara konut sahipliği yapıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.