Çocuklar yaz tatilini iple çekiyorlardı: Meskene mahkum oldular

Posted by

Türkiye’deki ekonomik her yaştan kesiti olumsuz etkiliyor. Ortaokul öğrencileri de bu durumdan hisselerine düşeni alıyor. Okulların tatil olmasıyla birlikte öğrenciler tatil hayali kurarken ekonomik tablo buna müsaade vermiyor. Öğrencilerin yazı konutta geçirdiklerini kaydeden Rehberlik Öğretmeni Derya GüngörAilelerin aldıkları ekonomik tedbirler sonucu öğrenciler tatile gidemedi ve konutta oturmak zorunda kaldılar” sözlerini kullandı.

“KÖYLERİNE GİTMEK BİLE LÜKS”

Ortaokulda misyon yapan rehberlik öğretmeni Güngör, ekonomik meselelerden öğrencilerin ve ailelerin olumsuz etkilendiğini söyledi. Güngör, konuşmasına şu formda devam etti: “Öğrenciler tatile  gidemedikleri için meskende alternatif olarak neler yapabiliriz diye sormaya başladılar. Kimi çocuklar denize bile gidemediklerini belirtiyor. En azından bir kıyı görmek ve denize girmek isteyen lakin gidemeyen öğrenciler de var. ‘Önceden bayram tatilinde topluca köye giderdik bu sene gidemedik’ diyerek köylerine gitmenin bile lüks olduğunu söylüyorlar.

“KIRTASİYE AİDATLARINI TAKSİTLE ÖDÜYORLAR”

Güngör, ders kitaplarına ulaşmanın da zorluklarına değindi. Kağıda gelen artırımlar sonrası öğrencilerin kullandıkları ek kaynak kitapların da fiyatlarının arttığını belirten Güngör, “Ekonomik kriz bilhassa öğrenci gereçlerini, kırtasiye gereçlerini de çok fazla etkiledi. Kağıdın fiyatının artmasından kaynaklı kitap fiyatları de arttı. Bu yüzden velilerde tasa kelam konusu. ‘Nasıl tasarruf yapabiliriz’diye soruyorlar. Evvelden kırtasiye aidatlarını devir başında tek seferde ödeyebiliyorlardı, artık taksit yapabilir miyiz diye soruyorlar” sözlerini kullandı. 

“KANTİNDE SIRA OLMUYOR”

İsmini vermek istemeyen bir ortaokul öğretmeni ise krizin boyutunu tatilden evvel okulda nasıl bir tablo olduğunu anlatarak  şunları söyledi: “Öğrencilerin alım gücü çok düştü. Evvelce kantinde sıra olurdu lakin o sıra artık olmuyor. Çocukların birden fazla yiyeceklerini konuttan getirmeye başladı. Kantin fiyatları çok arttı, bunun yanı sıra yiyeceklerin porsiyonu da küçüldü. Çocuklar artık yalnızca içecek almak için kantine gidiyorlar. Evvelden suyu kantinden alırlardı, artık tasarruf yapmak için suluklarını meskenden doldurup getirmeye başladılar” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.