Denize giren öğretmen, trakonya balığına basıp zehirlendi

Posted by

Bodrum’da denize giren öğretmen, trakonya balığına basıp zehirlendi.

Küçüklük Koyu’nda eşiyle tatil yapan İ.A. (38), girdiği denizde sığ suda yürürken bir anda sol ayak parmağında acı hissetti. Koşarak denizden çıkan bayan, ayağına baktığında parmağından kan aktığını gördü. Bir yengecin ya da deniz canlısının ziyan vermiş olabileceğini düşünen İ.A., hastaneye gitti. Burada birinci tedavisi yapılan İ.A.’ya, trakonya balığıyla temas ettiği söylendi.

Konuta ağrılar içerisinde giden İ.A.’nın bir mühlet sonra ayağı ve parmağı şişti. Tedavisi meskende devam eden İ.A., acıdan uyuyamadığını belirterek, “Hastaneye giderken neredeyse bayılacaktım. Hayatımda hiç bu türlü büyük acı yaşamadım. Parmak ucu olduğu için sonların ağır olduğu nokta olması nedeniyle acıyı bu kadar ağır yaşadığımı düşünüyorum. Keşke çabucak sıcak suyla dolu bir kabın içerisine ayağımı daldırsaydım bu kadar berbat olmazdı” dedi.

TRAKONYA BALIĞI NASIL ZİYAN VERİR?

Trakonya balığı sırtında ve solungaçlarında zehirli dikenlerin olduğu balık cinslerinden. Avlanmak için denizin sığ kıyılarını tercih eden balık, kumluk alanlarda sadece başı dışarıda kalacak biçimde kuma gömülerek avını bekleyip, sırtındaki dikenlerle temas edenlere zehrini salgılıyor. Zehrin protein yapısını bozmak için uzmanlar dikenlerle temasın çabucak akabinde bölgenin dayanılacak kadar sıcak suya daldırılarak bekletilmesini akabinde en yakın sıhhat kuruluşuna gidilmesini tavsiye ediyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.