En iyi 15 seçim filmi

Seçimler, her zaman siyasi bir arenada sert bir mücadele oldu. Sinema da bu mücadeleyi konu alan birçok film yaptı.

Siyasi entrikalar, yolsuzluklar, kişisel mücadeleler ve politik kampanyalar, seçimleri konu alan filmlerin sıkça ele aldığı temalardan bazıları…

Hollywood’dan bağımsız yapımlara kadar, birçok farklı film seçimlerin karmaşık doğasını ortaya koyuyor.

Siyasi dramaları sevenler için, adayların mücadelesini ve seçimleri konu alan dikkat çekici filmler şunlar:

The Ides of March (2011)Ryan Gosling, George Clooney, Philip Seymour Hoffman – Bu film, bir başkan adayının seçim kampanyası sırasındaki entrikalarını ve çıkmazlarını anlatıyor. Ryan Gosling, genç bir kampanya danışmanını oynamaktadır. George Clooney, başkan adayını canlandırırken, Philip Seymour Hoffman ise kampanya yöneticisini canlandırıyor.

The Candidate (1972)Robert Redford, Peter Boyle – Bu film, bir siyasi adayın seçim kampanyası sürecindeki değişimini ve politik düzenin gerçeklerini ele alıyor. Robert Redford, aday Bill McKay’i canlandırırken, Peter Boyle ise kampanya yöneticisini canlandırıyor.

The War Room (1993)James Carville, George Stephanopoulos – Bu belgesel film, Bill Clinton’ın 1992 başkanlık seçim kampanyası sürecindeki çalışmalarını ve stratejilerini anlatıyor. James Carville ve George Stephanopoulos, kampanya yöneticilerini canlandırıyorlar.

Bulworth (1998)Warren Beatty, Halle Berry – Bu film, bir senatörün seçim kampanyası sırasında gerçekleri söylemeye başlaması sonrasında gelişen olayları konu ediyor. Warren Beatty, senatör Jay Billington Bulworth rolünde, Halle Berry ise bir genç kadını canlandırıyor.

All the King’s Men (1949) – Broderick Crawford, John Ireland – Bu film, siyasi bir liderin yükselişi, düşüşü ve yolsuzlukla mücadelesi üzerine kurulu bir hikaye. Broderick Crawford, Louisiana valisi Willie Stark’ı canlandırırken, John Ireland ise Jack Burden karakterini canlandırıyor.

Primary Colors (1998) John Travolta, Emma Thompson – Bu film, bir başkan adayının seçim kampanyası sırasındaki entrikalarını ve oyunlarını anlatıyor. John Travolta, karakteri Jack Stanton olarak canlandırırken, Emma Thompson ise eşi Susan Stanton’ı canlandırıyor.

The Manchurian Candidate (1962)Frank Sinatra, Laurence Harvey – Bu film, Kore Savaşı gazilerinin komünistler tarafından beyin yıkama sürecine sokulması sonucu gelişen politik gerilimleri konu ediyor. Frank Sinatra, adayın arkadaşı ve yardımcısı olan Marco karakterini canlandırırken, Laurence Harvey ise aday Raymond Shaw karakterini canlandırıyor.

The Best Man (1964)Henry Fonda, Cliff Robertson – Bu film, bir başkan adayının seçim kampanyası sürecindeki entrikalarını ve rakipleriyle mücadelesini konu ediyor. Henry Fonda, karakteri William Russell olarak canlandırırken, Cliff Robertson ise rakibi Joe Cantwell karakterini canlandırıyor.

Milk (2008) Sean Penn, Josh Brolin – Bu film, eşcinsel hakları için mücadele eden bir aktivistin siyasi kariyerini ve ölümünü konu ediyor. Sean Penn, Harvey Milk karakterini canlandırırken, Josh Brolin ise Milk’in suikastçısı Dan White karakterini canlandırıyor.

The Contender (2000)Joan Allen, Gary Oldman – Bu film, bir kadın başkan yardımcısının adaylığı sırasında maruz kaldığı politik entrikaları konu ediyor. Joan Allen, başkan yardımcısı adayı Laine Hanson karakterini canlandırırken, Gary Oldman ise rakip senatör Shelly Runyon karakterini canlandırıyor.

The Candidate (2010)Zooey Deschanel, John Diehl – Bu film, bir siyasi partinin seçim kampanyası sürecindeki oyunlarını ve gerçekleri ele alıyor. Zooey Deschanel, karakteri Jane Bullard olarak canlandırırken, John Diehl ise rakip senatör karakterini canlandırıyor.

Wag the Dog (1997)Dustin Hoffman, Robert De Niro – Bu film, bir başkanın cinsel
skandalını gizlemek için yapılan kurgusal bir savaşın yarattığı entrikaları konu ediyor. Dustin Hoffman, Hollywood yapımcısı Stanley Motss karakterini canlandırırken, Robert De Niro ise beyaz saray danışmanı Conrad Brean karakterini canlandırıyor.

Swing Vote (2008)Kevin Costner, Paula Patton – Bu film, bir başkanlık seçimindeki tek bir oy hakkının sonucunu belirlemesi üzerine gelişen olayları konu ediyor. Kevin Costner, karakteri Bud Johnson olarak canlandırırken, Paula Patton ise karakteri Kate Madison olarak canlandırıyor.

The Campaign (2012)Will Ferrell, Zach Galifianakis – Bu film, iki siyasi rakibin seçim kampanyası sürecinde birbirleriyle mücadelesini ve aldatmacalarını konu ediyor. Will Ferrell, karakteri Cam Brady olarak canlandırırken, Zach Galifianakis ise rakip Marty Huggins karakterini canlandırıyor.

Advise & Consent (1962)Henry Fonda, Charles Laughton – Bu film, bir başkanın dış politika ekibinin onaylanması sırasında ortaya çıkan entrikaları ve siyasi gerilimleri konu ediyor. Henry Fonda, karakteri Robert A. Leffingwell olarak canlandırırken, Charles Laughton ise senatör Seabright Cooley karakterini canlandırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir