Geceleri sık uyanıyorsanız bedeninizde bu besin eksik olabilir

Posted by

Geceleri orta sıra meydana gelen darbeler yahut horlayan bir partnerin bizi uyandırmasının yanı sıra, siz uyumaya çalışırken bedeninizin nasıl çalıştığı, genel sıhhatiniz hakkında pek çok fikir verebilir. Bu türlü bir gösterge, noktüri olarak bilinen tıbbi bir durum olan geceleri banyoyu kullanmaya muhtaçlık duymaktır. Yaşlandıkça rahatlamak için yataktan kalkma muhtaçlığı inanılmaz derecede yaygın olsa da tabipler, diyetinizdeki lif eksikliğinin neden olduğu kabızlığın daha da kötüleşebileceğini söylüyorlar.

GECELERİ SIK UYANIYORSANIZ BEDENİNİZDE BU BESİN EKSİK OLABİLİR

Diyetinizdeki lif eksikliği, geceleri daha fazla banyo gezisi için uyanmanıza neden olabilir. Uzmanlar “Kabızlık katiyetle gece idrara çıkmaya neden olabilir” diyor. Bunun nedeni, kolonda biriken dışkı hususunun mesaneye baskı yapabilmesi ve sizi uyandıracak kadar aciliyet uyandırabilmesidir. Kabızlık mesanenize baskı uygulayarak gece daha sık idrara çıkma muhtaçlığına neden olabilir.

Özellikle yaşlandıkça, sindirim sıhhatinin korunmasına yardımcı olmak için lifin gerekli olduğu bir sır değil. Lakin tabiplere nazaran, besinden gereğince almanın faydalı olmasının birçok nedeni var, gece boyunca uyumanıza yardımcı olmak da dahil.
Uzmanlar “Yüksek lifli diyetler elbette kabızlığa da yardımcı olur. Kabızlığı olan bireyler ekseriyetle mesanelerine baskı uygular ve bu da mesanenin tam olarak genişleme yeteneğini tesirler ve noktüriye neden olur. Kabızlıktan kaçınmak muhtemelen yüksek lifli bir diyetin noktüriye yardımcı olan en acil ve değerli yoludur. ” diyor.

KEPEKLİ TAHILLAR VE MAKUL MEYVE VE SEBZELER ÜZERE LİF AÇISINDAN VARLIKLI YİYECEKLER EKLEMEK KABIZLIĞI ÖNLEMEYE YARDIMCI OLABİLİR

Diyetinizde lif eksikliği olabileceğinin tek işareti bu olmasa da, kabızlık gerekli besinleri gereğince almadığınızın kritik bir göstergesi olabilir. Tıp uzmanları, haftada üç seferden az tuvalete gitmenin durumun bir işareti olduğuna dikkat çekiyor. Ve idman eksikliği yahut kimi ilaçları almak da suçlanabilirken, tabiplere nazaran kolay diyet değişiklikleriyle bunu önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Yemeklerinize elma, ahududu, havuç, brokoli yahut kepekli tahıllar üzere daha fazla lif açısından varlıklı besinler eklemek, alımınızı artırmanıza ve bedeninizin muhtaçlık duyduğu şeyi gereğince almasına yardımcı olabilir. Ve bu yalnızca nizamlı kalmakla ilgili değil: Besin hususlarından gereğince almak birebir vakitte bir dizi öteki sıhhat faydası da sağlayabilir. Uzmanlar, “Yüksek lif alımı, daha düşük koroner kalp hastalığı riski, düşük kan basıncı, daha güzel glisemik denetim ve düzgünleştirilmiş gastrointestinal işlev ile alakalı olduğundan, lif genel [gastrointestinal] fonksiyonunuz için değerlidir.” diyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.