HDP konser yasaklarını Meclis gündemine taşıdı

Posted by

DUVAR – HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları üst üste iptal edilen ve yasaklanan konserler için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis’e soru önergesi verdi.

bianet’in haberine nazaran, Hatimoğulları; iptal edilen Aynur Doğan, Metin Kahraman ve Kemal Kahraman, Apolas Lermi konserleri ile Amed Kent Tiyatrosu’nun ‘Don Kixot’ oyununu Meclis gündemine taşıdı.

Hatimoğulları, soru önergesinde şu tabirleri kullandı:

“Son günlerde konser ve müzik etkinliklerinin keyfi olarak yasaklandığı/iptal edildiği basına yansımaktadır. Kürt sanatçı Aynur Doğan’ın 20 Mayıs’ta Kocaeli Derince’de vereceği açık hava konseri AKP’li Derince Belediyesi tarafından iptal edilmiş, Metin-Kemal Kahraman kardeşlerin 17 Mayıs’ta yapılması planlanan Muş konseri, Valilik tarafından yasaklanmıştı. Amed Kent Tiyatrosu’nun oynayacağı ‘Don Kixot’ oyunu da iptal edilmişti.

Yunan sanatçı Matthaios Tsahouridis’in Trabzon’da vereceği konser de yasaklanmış, yasak üzerine Tsahouridis ile sahneyi paylaşacak olan Apolas Lermi yasağı protesto ederek sahneye çıkmamıştı. Akabinde Apolas Lermi de Denizli konserinin Pamukkale Belediyesi, Bostancı konserinin ise tertip tarafından iptal edildiğini duyurdu.

Yeniden geçtiğimiz günlerde yaşanan konser iptalleri ortasında; Bitlis Eren Üniversitesi’nde yapılması planlanan Bahar Şenliği programında yer alan Stêrka Karwan müzik kümesinin konserinin hiçbir münasebet gösterilmeden iptal edilmesi ve Niyazi Koyuncu’nun 25 Mayıs’ta vereceği konserin Pendik Belediyesi tarafından engellenmesi vardı. Koyuncu engellemeye ait toplumsal medya hesabından; ‘Pendik Halk Eğitim Merkezi’nin 25.05.2022 tarihinde Kıyı Meydanı’nda düzenleyeceği aktiflikte sahne almam Pendik Belediye Başkanlığı tarafından engellenmiştir. Belediye, iptal münasebeti olarak kurumlarının ‘değer yargılarını ve görüşlerini’ paylaşmayan bir müzisyenin, Pendik Meydanlarında konser yapmasına müsaade edilmeyeceğini sunmuştur’ tabirleri ile açıklamıştır.”

Hatimoğulları önergesinde şu soruları yöneltti:

1- Bahsi geçen konserlerin iptal edilme/yasaklanma münasebetleri nedir? Bu iptal kararları Bakanlığınız talimatı ile mi alınmıştır?
2- Müracaatları aylar öncesinde yapılan konserlere günler kala iptal edilmesi olağan mıdır?
3- Valilikler ya da belediyeler tarafından misal biçimde müsaade verilmeyen etkinlikler hangileridir?
4- Bakanlığınızın Türkçe dışındaki lisanlarda yapılan sanatsal aktifliklerin yasaklanmasına dair genelgesi mi vardır?
5- Pandemi kısıtlamalarının kaldırıldığı, sanatkarların turnelerine başladığı süreçte sanata ve sanatkara dayanak olunması gerekiyorken gerekçesiz bir biçimde iptal kararları veren; valilikler ve belediyeler hakkında idari soruşturmalar başlatılacak mıdır?
6- Her gün yeni konser ve aktifliklerin iptallerinin gündeme gelmesi konusunda Bakanlığınızca alınacak tedbirler olacak mıdır?
7- Kurumların sanatkarların etkinliklerini iptal etme münasebeti olarak ‘değer yargıları ve görüşlerini paylaşmamasını’ göstermek alenen ayrıştırıcı ve ötekileştirici bir tavırdır. Yurttaşların ve sanatkarların bu tavra maruz bırakılmasının önüne geçmek üzere tarafınızca adım atılacak mıdır? (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.