HDP’den 6’lı masa eleştirisi: Biz neden yokuz

Posted by

2023 seçimleri yaklaşırken muhalefette belirsizlik sürüyor.

Ortak bir Cumhurbaşkanı adayı çıkarmak ve parlamenter sisteme dönmek isteyen 6 partinin oluşturduğu ittifak aylardır görüşmelerini sürdürüyor.

“Yüzde 13 oyu olan bir parti neden altılı masanın içinde yer almıyor?”

6 partinin oluşturduğu masaya dışarıdan takviyesini sürdüren HDP’den, muhalefete tenkit geldi.

HDP’li Ahmet Türk, muhalefetin 6’lı masa toplantılarını HDP üzerinden eleştirdi. Muhalefete “Yüzde 13’lük parti neden altılı masa içinde yer almıyor?” diye soran Türk, “Geleceğe yönelik muhalefetin kimi radikal adımlar atması lazım” sözünü kullandı.

“Bazı şeyler resmiyetin dışında kalınca değiştirmek zordur”

Türk hususa ait şöyle konuştu:

“6 parti bir masanın etrafında toplanmış ve iktidarı değiştirmeye çalışıyorlar. Lakin iktidara geldiklerinde Türkiye’nin sıkıntılarını nasıl çözeceklerine dair projelerini bilmek istiyoruz. İktidar olduklarında Kürt probleminin tahlili konusunda CHP ile UYGUN Parti ya da Demokrat Parti birebir mı düşünecek? Yüzde 13 oyu olan bir parti neden altılı masanın içinde yer almıyor? Resmiyetin dışında birtakım şeyler konuşuluyordur lakin resmiyetin dışında kalınca kimi şeyleri değiştirmek zordur. HDP’yle ortalarındaki arayı koruyorlar, pekala kimden korkuyorlar? Sorun budur. Kürt halkı kimsenin askeri değildir.”


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.