Japonya ve Güney Kore, 2,5 yıl ortadan sonra bir ortada

Posted by

Japonya Başbakanı Kişida Fumio ile Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk-yeol, davetli ülke statüsünde katıldıkları Madrid‘deki 32. NATO Doruğu marjında buluştu.

Sadece 3-4 dakika süren yüz yüze görüşme, İspanya Hükümdarı 6. Felipe’nin konut sahipliğinde Kraliyet Sarayı’nda önderlere verilen akşam yemeğinde gerçekleşti.

Kyodo ajansına nazaran, Japonya Başbakanı, Yoon’dan, son yıllarda iki ülke ortasındaki “oldukça ciddi” seyreden ilgilere “sağlıklı bir statü kazandırılması” için çalışılmasını istedi.

Güney Kore Başkanlık Ofisine nazaran Yoon, Kişida’ya, ikili problemlerin tahlili için Japonya’nın temmuzdaki Danışman Meclisi seçimleri sonrası süratle ve gelecek odaklı çabalayacağını söyledi.

Asya-Pasifik’te Japon Denizi (Doğu Denizi) kıyı komşuları Japonya ve Güney Kore’nin önderleri en son Aralık 2019’da bir ortaya gelmişti.

Japonya’nın Kore Yarımadası’nı kolonileştirdiği 1910-45’te, “zorla çalıştırılan işçiler” ile askeri birimlerde “istismar edilen kadınlar”, komşuların “hassas sorunları” olarak biliniyor.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.