Karadaki şeytan üçgeni: Mekska’daki Mapimí “Sessiz Bölgesi”nin gizemlerle dolu hikayesi

Posted by

Dünya oldukça büyük ve garip bir gezegen. Gezegenimizdeki bazı yerler, bir ay -50°C’ye ulaşırken, bir sonraki ay +39°C’ye çıkabiliyor. Bazı yerlerde neredeyse dibi olmayan çukurlardan bahsedilebiliyor. Bütün bu garipliklere rağmen, Mapimi Sessiz Bölgesi gibi daha fazla efsane yaratma ihtiyacını hep duyuyoruz.

Bu bölgeyi, Bermuda Şeytan Üçgeni’ne Meksika’nın karasal yanıtı olarak düşünebilirsiniz. Bölge, Mapimi Biyosfer Rezervi’nde 50 kilometrelik bir çöl ve Durango’da Bolsón de Mapimí’nin yanında yer alıyor.

Yerel efsanelere ve Chihuahua UFO Araştırmacısı Geraldo Rivera’nın Atlas Obscura’ya söylediğine göre bu bölgede uzaylılar ve tanımlanamayan uçan cisimlerin sıklıkla gözüktüğü söyleniyor: “İnsanlar genellikle bölgede kayboluyorlar. Bu gerçekleştiğinde, bazen uzun, sarışın varlıklar aniden ortaya çıkıyor.

Bu bölge sadece gizemli (ve sarışın) uzaylılara ev sahipliği yapmakla kalmıyor, aynı zamanda “Sessizlik Bölgesi” adını da taşıyor. Şehir efsanelerinde söylenilene göre bu bölge çok eşsiz ve garip manyetik dalgalara sahip olduğu için radyo yayınları ve iletişim sinyalleri bu bölgede işe yaramıyor.

Bölge oldukça ilginç hikayelere sahip olsa da, gerçeklikleri tamamen farklı bir soru. Bölgeye, 20’inci yüzyıldan beri en az üç farklı meteorit düştü. Bunların ilki 1938 yılında düşerken, 1954 yılında düşen ikincisi, etkileyici bir şekilde, ilki ile aynı çiftliğe düştü. Daha sonra 1969 yılında bir meteorit daha bölgeyi ziyaret etti.

Sessizlik Bölgesi’ne düşen roket

Ancak bu bölgeye düşen en garip şeyler bu üç meteorit değildi. 1970 yılında ABD Hava Kuvvetleri tarafından Utah, Green River’dan gönderilen bir Athena roketinin, atmosferin üst katmanlarını ziyaret ettikten sonra New Mexico’ya inmesi gerekiyordu. Ancak bunun yerine, Sessizlik Bölgesi’nin göbeğine düştü.

Bu roketin hedefinden bu kadar uzağa gitmesinin sebebini kimse tam olarak bilmiyor, ancak bu olay medyada bu bölgenin hızlı bir şekilde tanınmasına ve on yıllar boyunca unutulmamasına sebep oldu.

ABD uzay programının ilerlemesine büyük destek veren Nazi bilim insanı Wernher von Braun, ABD Hava Kuvvetleri tarafından işe alınan yüzlerce yerel kişi ile beraber bu beklenmeyen zorunlu iniş alanını incelemeye geldi. Roket keşfedildikten sonra 28 günlük bir çıkarma süreci başladı ve bölgenin yanındaki UFO temalı bir çiftliğin sahibi Benjamin Palacios, bu inceleme sırasında geçici yurtların, laboratuvarların, mutfakların, sağlık tesislerinin getirildiğini ve çöle kurulduğunu söylüyor. “Hatta kargoyu direkt olarak Houston’a taşımak için bir pist bile kurdular” diyor ve ekliyor: “Raylar ile tonlarca enkaz taşıdılar.

Yani, beklenmeyen bir roket düşüşü, gizemli bir inceleme ve temizleme operasyonu, hatta cansız kayalar formunda da olsa Dünya dışı aktivite geçmişi olan bir bölgeden bahsediyor ve bütün bunlar, çok sayıda komplo teorisinin ihtiyacı olan her şeyi sunuyor. Ancak asıl beklenen olay, 1966 yılında bir petrol firması kaşifi ve sorunlu telsizi ile gerçekleşti. Bu telsiz sorunu ile beraber de bölge, bugün bilindiği “Sessiz Bölge” adını aldı.

Neden “Sessiz Bölge”?

Bölgedeki turistlere anlatılan yerel hikayeler ve efsanelere göre, yer altındaki manyetitlerin yanı sıra, bölgeye düşen meteoritlerin iletişimleri bozduğunu söylüyor.

Ancak doktora tezini Mapimí Biyosfer Rezervi üzerine hazırlayan Andrea Kaus, kendisinin veya görüştüğü hiçbir kişinin Rezerv’de çalışırken telsizleri veya pusulaları ile ilgili hiçbir sorun yaşamadığını belirtiyor. Bölgede bildirilen mutasyon iddialarının da doğal olaylar olduğunu ve bahsi geçen türlerde doğal bir şekilde görüldüğünü söylüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.