Kıbrıs gazisini çöpe muhtaç ettiler

Posted by

Adana’da Kıbrıs gazisi olan 68 yaşındaki Halit Kaya, çöpten kağıt toplayarak meskenini geçindirmeye çalışıyor.

Kıbrıs’ta 1970’li yıllarda Rumların Türkler üzerindeki baskılar ve giriştiği katliamlar üzerine, Türk Silahlı Kuvvetleri  20 Temmuz 1974’te “Barış Harekatı” başlattı. Barış Harekatında Mehmetçiğimiz ve Kıbrıslı mücahitlerden  oluşan 498 kahramanımızı şehit verilirken, binlerce askerimiz de gazi oldu.

Bu gazilerden biri de Adana’nın merkez Çukurova ilçesinde yaşayan Halit Kaya (68) idi. Gazi Halit Kaya’nın da ortalarında bulunduğu Mehmetçiklerimizin sayesinde Kıbrıs’taki Rum zalimliği sona erdirilip Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kuruldu. Savaş bitince memleketine dönen ve gazi maaşı bağlanan Kaya, evlenip çoluk çocuğa karıştı.

ATIK KAĞIT VE PLASTİK TOPLUYOR

Lakin vakit içerisinde Gazi Kaya, gazilik maaşı ile geçinemez hale gelince ilerleyen yaşına karşın atık kağıt ve plastik toplayarak geçimini sürdürmeye başladı. Sabahın erkek saatlerinde kalkan Gazi Kaya, gün uzunluğu çöplerden atık kağıt ve plastik toplayıp bunları satıyor. Birçok hastalığı da bulunan Kaya buna karşın çöp çöp gezip atık toplayarak taban fiyatını artırmaya çalışıyor.

Gazi Kaya, maaşının yetmediğini meskende hanım ve çocuklarının olduğunu bu nedenle atık topladığını söylüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.