Kırkpınar Başpehlivanı Cengizhan Şimşek: Bıyığımı kesmemi istediler

Posted by

Tarihi  Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivan olan Cengizhan Şimşek (26), Antalyalı Yörük bir ailenin oğlu olduğunu belirterek, yaşantısına dair açıklamalar yaptı. Hâlâ göçebe hayatı yaşadıklarını söyleyen Cengizhan Şimşek, bıyığı nedeniyle ustaları ve kule hakemleri tarafından uyarıldığını söyledi.

Edirne’de bu yıl 661’incisi düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin final karşılaşmasında Mustafa Taş’ı yenerek başpehlivan olan Cengizhan Şimşek, büyük memnunluk yaşıyor.

Orhan Okulu, İsmail Balaban, Menderes Saltık ve Tanju Gemici üzere güçlü pehlivanları yenerek finale yükselen Cengizhan Şimşek, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde eğitimini sürdürüyor. Antalya’nın Serik ilçesi Gebiz köyünden olan Şimşek, güreşe 15 yıl evvel başladığını söyledi. Konut bayanı bir anne ve polis emeklisi bir babanın çocuğu olan başpehlivan Şimşek, “Güreşe birinci olarak Antalya’nın Kepez Belediyesi’nde başladım. Daha sonra Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAS Spor Kulübü’ne transfer oldum. Şu anda Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek himayelerinde 2014 yılından bu yana ASAS Spor Kulübü’nde güreşmeye devam ediyorum” dedi.

‘ÇOK ÇALIŞTIM’

“Çalıştığın vakit Allah bir yerden emeğinin karşılığını veriyor” diyen Şimşek, “Ben de çok çalıştım. Kendime inanıyordum. ‘Benim durumum çok uygun, bu kemeri alacağım’ diye bu alana geldim. Kendime bir amaç koydum ve ona nazaran konsantre oldum. Zira kelam verdiğim yerler vardı. Öncelikle Antalya Büyükşehir Belediye Liderim Muhittin Böcek, bizi buraya gelmeden evvel çok hoş ağırladı. Liderimize kelamımızı tuttuk ve kemeri aldım. Allah’ım bu sene kemeri Antalya’ya götürmemize nasip etti” diye konuştu.

‘SAHA İÇİNDE AĞABEY KARDEŞ BAĞLANTISI BİTİYOR’

İlk tıpta, kulüp arkadaşı Menderes Saltık ustası ile eşleştiğini belirten Başpehlivan Cengizhan Şimşek, “Kampta 25 gün onunla beraberdik, hiç ayrılmadık. Fakat birinci tıp beni çekti ve onunla yaptım. Kendime güveniyordum. O da; ‘Çırak, senin durumun çok iyi’ dedi. İkinci çeşidi bay geçtim. Üçüncü çeşit kurasında Orhan Okulu’yu çektim. Ezeli rakibim, yeterli rakip, 2 kere kemer almış. Sonraki cins çeyrek finale kaldık. Ben Tanju Gemici’ye düştüm. Tanju Gemici de âlâ pehlivan ve onu da yendim. Yarı finalde ustam İsmail Balaban’a denk geldim. Bizim takımımızda hem ustalık, hem ağabeylik yapıyor. 2 tane altın kemer almış. Biz daima onlara özendik. Gerekeni yaptık ve seyirciyi memnun ettik, güreşe doyurduk. İsmail ağabeyi yenmek nasip oldu. Saha içerisine girdiğin anda ağabey kardeş münasebeti bitiyor. Fakat saha dışına çıktığın vakit yeniden ağabey kardeşiz. Birebir kulüpteyiz, birlikte yiyip içiyoruz, idman yapıyoruz. 2 tane kemer almış, Kırkpınar’da destan yazmış bir beşerde illa zorlanılır. Güreş esnasında birbirini biliyorsun, rakibin güzel. Ben de düzgünüm. O anda konum gelmiyor ve biraz yorulman lazım. Bedeni yorman lazım. Canlı bir beşere oyun yapamazsın. O anda durumda zeka ile güreş birbirine giriyor. Durumlar geldiğinde değerlendiriyorsun. İsmail ağabeyi kaz kanat oyunu ile yendim. Finale çıkmak nasip oldu. Finalde rakibim Mustafa Taş’tı. Bizim kardeşimiz. Maksadım altın kemerin devamını sürdürebilmek. Onu hoş bir formda taşıyabilmek. Zira çok onur verici. Allah nasip ederse 3 sene üst üste alıp kemerin ebedi sahibi olmak istiyorum” diye konuştu.

‘HAKEMLER BIYIĞIMI KESMEMEMİ İSTEDİ’

Başpehlivan Şimşek, kendisini, ‘Er Meydan’ının karizmatik başpehlivanı’ diye anons ettiklerini söz ederek, “Eskilerden Kel Aliço’nun, eski pehlivanların bu türlü imajı varmış. Ben de güreşe imaj olsun diye yaptım. Bende hiç bıyık yoktu. Ustalarım bıyık bırakmamı önerdi. Dedelerim de benim üzere bıyıklıydı ancak bu türlü uzun değildi. Dedelerim de Yörük, onlarda da Osmanlı bıyığı vardı. Sakalım zati çıkmıyor, olmayacağını söyledim. Birinci başta bıraktığımda tuhafıma gitti. Sonra uzadıkça baktım hoş ve imaj oldu. Er Meydanı’na çıktığımda da ustalarım ve kule hakemleri bıyığımı kesmememi söylediler. Seyirci de çok beğeniyor. Bıyığımın imajı Er Meydanı’na renk kattı” tabirlerini kullandı.

‘YÖRÜK AİLESİYİZ’

Babası Mehmet Şimşek’in pehlivan olmak istediğini anlatan Şimşek, “Eskiden otomobil yok. Atla, traktörle gidip geliniyormuş. Babam kispet alıyor, antrenmanlara gidiyor. Dedem de Yörük olduğumuz ve hayvancılıkla uğraştığımız için babamın kispetini hayvanlara bakacak kimse olmadığı için kesiyormuş. 2-3 sefer kesmiş ve babam yılmış. Babam Antalya’ya geliyor ve emniyet hayatına atılıyor. Emekli polis. Ondan sonra benim güreş hayatım başladı. Babamın fotoğraflarına bakıp karar verdim. Babama dedim ancak çok cılız olduğumu söyledi. Güreş hayatıma 28 kiloyla başladım. Babam da en yeterli formda yapmam gerektiğini ve her vakit ardımda olduğunu söyledi. Ben de başpehlivan olacağıma kelam verdim. O sözümü tuttum. Allah ondan binlerce kere razı olsun. Maddi manevi dayanağını hiç esirgemedi” diye konuştu.

‘HALA GÖÇEBE HAYATI YAŞIYORUZ’

Kırkpınar’ın başpehlivanı Cengizhan Şimşek, “Babam, annemi kıl çadırında, yani Yörük çadırında almış. Meskenleri yokmuş. Ben de Yörük hayatını çok seviyorum. Şu an hala göçebe hayatı yaşıyoruz. O kültürü yaşatıyoruz. Şu anda beni obaya bekliyorlar. Antalya’ya dönünce kemerimi Yörük obamıza götürmeyi diliyorum. Birebir vakitte köyümüze gittiğinde baba yadigarı merhum Ahmet Ak’ın kabrine götüreceğim. Hayalim buydu. Kabrinde ona armağan edeceğim ve ruhuna bir Fatiha okuyacağım” dedi.

‘BAŞPEHLİVANLIĞA ÇIKTIĞIMDA YAYLADA HAYVAN GÜTTÜM’

Başpehlivanlığa 2018 yılında çıktığını belirten Şimşek, “Başpehlivanlığa birinci çıktığım vakit Antalya’ya gittiğimde yaylaya hayvan gütmeye çıktım. Orada hayvan güderken toplumsal medyada paylaşım yapmıştım. Bana başpehlivan olduğumu, Antalya’da gezmem gerektiğini söylediler lakin ben de başpehlivan olsam da işimi bırakamayacağımı söyledim. Sevdiğim ortamdayım, dağda gezmeyi seviyorum. Hayvancılıkla geçiniyoruz. Biz hayvancılıkla uğraştığımız için et önümüzden eksik olmuyor. Koyun yoğurdu, keçi peyniri, keçi sütü, keçi yoğurdu, inek yoğurdu ile besleniyoruz. Köy yumurtası var. Her şeyin doğalı var. Soframıza konan her şeyi kendimiz üretiyoruz” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.