Lisa öğrencileri yaptı! Meşe palamudundan üretilen plastik suda 1 ayda çözünüyor

Posted by

Türkiye Teknoloji Ekibi Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda gerçekleştiriliyor.

Antalya’dan lise öğrencileri Zeynep İpek Yanmaz, Azra Ayşe Bıçakçı ve Hilal Başak Demirel, TEKNOFEST’e fiziki bilimler alanında, “Lise Öğrencileri Kutup Araştırmaları Projeleri Yarışması” için geliştirdikleri “Kutup okyanuslarındaki mikroplastik kirliliğini önlemek için yerli ve ulusal plastik malzeme üretimi” projesiyle katıldı.

Zeynep İpek Yanmaz, tabiat açısından değerli bir projeye imza attıklarını söyledi.

Geçen yıl arkadaşlarıyla kutuplarla ilgili bir çalıştaya katıldıklarını belirten Yanmaz, “Orada, kutuplardaki plastiklerin değerli bir sorun olduğunu gördük. Bunu önlemek için bir proje geliştirdik. Projemizin ismi kutuplar lakin bu yalnızca kutuplar değil, dünyanın her tarafında uygulanabilir bir çalışma oldu” dedi.

Denizlerin çok sayıda plastikle kirletildiğine işaret eden Yanmaz, “Attığımız rastgele bir plastik atık, denizlerde kirliliğe neden oluyor. Bunu önlemek için meşe ağacı palamudunun kabuğundan selüloz, meyvesinden nişasta elde ederek biyoplastik sentezledik” diye konuştu.

Azra Ayşe Bıçakçı ise yaklaşık 9 hafta laboratuvarda çalıştıklarını lisana getirerek, “Literatür taraması yaptığımızda petrol dışında genelde buğday, mısır ve pirinç üzere besin eserlerinin plastik üretiminde kullanıldığını gördük. Bunlar birincil besin besini olarak tüketilen eserlerdi. Bu yüzden hem masraf artıyor hem de besin kasveti yaşanırken bu eserlerin bu türlü bir işte kullanılması gerçek değildi. O nedenle yeni bir metot geliştirmek istedik” tabirlerini kullandı.

Meşe palamudundan elde ettikleri plastiğin, petrolden üretilenlere nazaran maliyetinin yüzde 20 daha az olduğunu vurgulayan Bıçakçı, seri üretime geçildiğinde bunun daha da düşeceğini kaydetti.

Hilal Başak Demirel de ürettikleri gereçlerle çeşitli dayanıklılık testleri yaptıklarını anlatarak, “Normal bir market poşetinden 20 kat daha güçlü olduğunu gördük. Çözünürlük testlerini okyanus ortamında test ettik. Olağan bir plastik 450 yıl üzere bir müddette bozulurken, ürettiğimiz plastik 1 aydan daha kısa müddette çözünüyor. Tabiata ve canlılara hiç ziyan vermiyor” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.