Macaristan’da Orbán hükümetinin vergi artışına karşı protestolar devam ediyor

Posted by

Macaristan’da vergi artışı protestoları büyüyerek devam ediyor. Küçük işletmelere ziyan vereceği söylenen yeni vergi değişikliklerine karşı protestoların beşinci gününde başşehir Budapeşte’de binlerce kişi bir ortaya geldi.

Protestolar, başbakan Viktor Orbán’ın nisan ayında üst üste dördüncü kere seçimi kazanmasından bu yana birinci sefer gerçekleşirken, değişikliğe karşı öfke de artıyor.

The Guardian‘ın haberine nazaran, binlerce kişi cumartesi günü Budapeşte kent merkezinde “Orbán kaybol” sloganları atarak yürüdü.

37 yaşındaki avukat Ilona Pusztai, “Hükümetin yaptığı çılgınca. Bu, bütçe için daha fazla gelire yol açmayacak” dedi.

Bir öteki protestocu, 68 yaşındaki öğretmen Zoltan Gemesi, “Hükümet şu anda bu tıp tasarruf önlemleri planlıyor lakin beşerler artık bunlara tahammül edemiyor” dedi.

Nisan ayındaki seçimleri Orbán’a karşı kaybeden muhalefetin adayı Peter Marki-Zay, milliyetçi başbakanın kampanya vaatlerinin “yalan olduğunun kanıtlandığını” söyledi.

Orbán ise vergi kanunu değişikliğinin “iyi olduğunu ve olması gerektiğini” savundu.

NE OLMUŞTU?

Parlamentodan süratle geçirilip pazartesi günü yürürlüğe konulan yeni düzenlemeler; en küçük, tek kişilik şahıs şirketlerinin faaliyet biçimlerinde ve çalışma şartlarında birtakım değişiklikler getiriyor. Öncelikle vergi kalemlerini arttıran düzenleme 450 bin kişiyi ilgilendiriyor.

Hükümet, yeni vergi düzenlemesiyle aslında bütçe açığını bir ölçüde kapatmayı hedefliyor.

Analizler Macaristan iktisadında işlerin yolunda gitmediği sinyallerinin bir müddettir hükümet tarafından da alındığına işaret ediyor.

Ülkede yıllık enflasyon yüzde 12’ye yükseldi. Macaristan Merkez bankası daima faiz artırıyor ve en son müdahale ile siyaset faizi yüzde 9,5’a yükseltildi. Macar Forinti bir müddettir süratli bedel kaybediyor. Euro/Forint kuru yılbaşından bu yana 350’den 412’ye yükseldi. Forint’in paha kaybı ekonomistleri kaygılandırıyor. Hükümet iktisattaki badirelerin kaynağının bölgedeki savaş ve Rusya’ya karşı uygulanan ambargolar olduğunu savunuyor.

Muhalefet ise dünyadaki ekonomik zahmetlerin varlığını kabul etmekle birlikte, Macar ekonomisindeki meselelerin temel nedeninin hükümetin popülist uygulamaları olduğunu argüman ediyor. Örneğin, Macaristan’da OHAL kapsamında büyük şirketlere özel ek vergiler getirildi, ‘Hane Fonu’ ve ‘Savaş Fonu’ kurulacak. (DIŞ HABERLER)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.