New York borsası düşüşle açıldı

Posted by

Açılışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,03 azalarak 31.124,68 puana geriledi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,34 azalışla 3.932,41 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,74 kayıpla 11.633,24 puana indi.

ABD’de bugün açıklanan ekonomik bilgilerin karışık sinyaller vermesi sonrası Fed’in yüksek enflasyon karşısında agresif faiz artırımlarına devam edeceğine ait beklentilerin güçlenmesiyle endeksler yeni günün açılışında negatif bir seyir izledi.

Ülkede bugün açıklanan datalara nazaran, perakende satışlar ağustosta bir evvelki aya kıyasla yüzde 0,3 artarak piyasa beklentilerinin tersine yükseliş kaydetti.

Analistler, perakende satışlarda yaşanan beklenmedik artışı, “yüksek enflasyon ve sıkılaşan finansal şartlardan kaynaklanan aykırı rüzgarlara karşın iktisadın dirençli kaldığına işaret ettiği” biçiminde yorumladı.

ABD’de birinci kere işsizlik maaşı müracaatında bulunanların sayısı da 10 Eylül ile biten haftada 213 bine gerileyerek düşüşünü 5’inci haftaya taşıdı.

Söz konusu datalara rağmen ABD’de sanayi üretimi ise ağustosta aylık yüzde 0,2 azalarak piyasa beklentilerinin tersine düşüş gösterdi.

New York Fed ile Philadelphia Fed’in imalat endeksleri de eksi kıymetlerde gerçekleşerek bölümdeki daralmaya işaret etti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.