Ressam Adnan Çoker için Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi’nde merasim

Posted by

95 yaşında hayatını kaybeden Türk fotoğrafının en büyük ustalarından Prof. Dr. Adnan Çoker için Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Osman Hamdi Beyefendi Stant Salonu’nda merasim düzenlendi. Merasime Öğretim üyeleri ile öğrenciler katıldı. Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Handan İnci Elçi, Adnan Çoker’in hayat öyküsünü okudu. Öğretim üyeleri ve sanatkarlar konuşma yaptı.

Ressam Bedri Baykam “Bu akademiden çok büyük isimler geldi geçti. Osman Hamdi’den beri akademide en büyük iz bırakan birkaç isimden biri olarak hem bu akademinin hem Türk sanat tarihinin içinde sarsılmaz yerini aldı. 3-4 nesil sanatçıyı derinden etkiledi. Yeni nesil sanatkarları, yeni arayışları daima destekledi. Kendisinden sonra gelen nesillerle, bizlerle, bizden sonraki gençlerle, müelliflere, çizerlerle daima yakın bir dostluk kurdu. Onlara da kendi tecrübelerinden deneyimlerinden hisse çıkararak kendi tecrübelerini paylaştı” dedi.

Ressam Bünyamin Özgültekin “Adnan hocamız bizi bir sefer daha bir ortaya getirdi. Adnan hocanın olduğu yerde birkaç öğrenci varsa, yer varsa orası üniversiteye dönüşüyor. Dersten çıktıktan sonra dersimiz asla bitmezdi. Odasına geçilirdi, orada derse devam edilirdi. Ya da karşılaştığınız rastgele bir galeride ders devam ederdi. Hiçbir vakit bunu bırakmadı. Her öğrencisine bunu adım adım giydirdi” diye konuştu.

Adnan Çoker’in Türk bayrağına sarılı naaşı alkışlar eşliğinde cenaze aracına konuldu. Çoker için Şakirin Mescidi’nde cenaze namazı kılındıktan sonra Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.