Rusya’dan Finlandiya’ya birinci ağır yaptırım: Gaz akışını yarın durduracak

Posted by

Finlandiya’nın NATO üyeliğine başvurmasının akabinde Rusya’dan birinci ağır darbe geldi. Finlandiya devlet doğal gaz şirketi Gasum, Rusya’nın 21 Mayıs’ta gaz akışını keseceğini duyurdu.

Gasum’dan yapılan açıklamada, Rus güç şirketi Gazprom’un alt şirketi Gazprom Export’un “Gasum’un gaz tedarik mukavelesi kapsamında Finlandiya’ya doğal gaz arzının 21 Mayıs 2022 Cumartesi günü saat (TSİ) 07.00’de kesileceğini bildirdiği” belirtildi.

Açıklamada, 21 Mayıs’tan itibaren yaz döneminde Gasum’un Baltık doğal gaz boru çizgisi (Balticconnector) aracılığıyla müşterilerine öbür kaynaklardan doğal gaz tedarik edeceği, şirketin gaz dolum istasyonlarının olağan formda çalışmayı sürdüreceği bildirildi.

Gasum Üst Yöneticisi Mika Wiljanen mevzuya ait değerlendirmesinde, Rusya’dan doğal gaz arzının durdurulacak olmasının “son derece üzücü” olduğunu belirterek, “Ancak bu duruma dikkatle hazırlanıyorduk. Gaz iletim sınırlarında bir düşünce olmaması durumunda önümüzdeki aylarda tüm müşterilerimize gaz tedarik edebileceğiz.” sözlerini kullandı.

Gasum’dan daha evvel yapılan açıklamada, şirketin, doğal gaz sevkiyatları için rubleyle ödeme yapmayı reddettiği belirtilmişti.

Doğal gaz muhtaçlığının neredeyse tamamını Rusya’dan ithalatla karşılayan Finlandiya’nın Moskova ile 2031 yılına kadar gaz tedarik kontratı bulunuyor.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da yaptığı açıklamada, Gazprom’un şirketlerle yürüttüğü ticarette tüm ayrıntılara hakim olmadıklarını belirterek, “Ancak elbette kimseye ücretsiz bir şey sevk etmeyeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

ELEKTRİK DE KESİLMİŞTİ

Rusya’nın en büyük elektrik üretim ve dağıtım şirketi Inter RAO da geçen hafta, ödeme alamadığı gerekçesiyle Finlandiya’ya artık elektrik sağlamayacağını açıklamıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.