Sağlıkta verilen sözler tutulmuyor

Posted by

Sağlık çalışanlarına verilen ‘Şartlarının, mali haklarının ve özlük haklarının iyileştirilmesi’ sözünün üzerinden 48 gün geçti. Kalem kalem verilen sözleri hatırlatan CHP’li İlgezdi, “Vaatlerin hiçbiri gerçekleşmedi” dedi.

SİYASET 02.05.2022 09:10

Sağlıkta verilen sözler tutulmuyor

Abone Ol google-news

Hüseyin Şimşek

CHP Sağlık Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, sağlık çalışanlarına 14 Mart’ta verilen sözü hatırlattı, üzerinden 48 gün geçmesine rağmen verilen vaatlerin hiçbirinin gerçekleşmediğini söyledi. CHP’li Akkuş İlgezdi, “Bir gecede Cumhurbaşkanlığı Sistemini getirerek ülkenin yönetim şeklini değiştirenler, sağlık çalışanları için kılını kıpırdatmıyorlar. Verdikleri müjdelerin üzerinden 48 gün geçti. Neyi bekliyorlar? Sağlık çalışanlarının meselesi, seçim vaadi, bayram müjdesi yapılacak mesele değildir. İvedilikle sözünüzü tutun, sağlık personellerine mali haklarını teslim edin” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 14 Mart Tıp Bayramı’nda sağlık çalışanlarına maaş iyileştirmesi ve mali hakların teslimi sözünü verdi. Sağlık çalışanları ise üzerinden 48 gün geçmesine rağmen, verilen hiçbir söz tutulmadı.

KALEM KALEM VERİLEN SÖZLER

Sağlıkçılara verilen sözleri anımsatan ve iktidarı göreve davet eden İlgezdi, şunları söyledi:

“Sağlıkçıların maaş ödeme sistemlerinde ve mali haklarında önemli iyileştirmeler yapılacağının sözü verilmişti, yapılmadı. Sağlıkçıların birden çok kalemde aldıkları maaşların tek kalemde, emekliliğe yansıyacak şekilde düzeltileceği sözü verilmişti ama yapılmadı. Diş hekimlerinin, aile hekimlerinin ücretlerini artıracaklarını müjdelemişlerdi, o da yok. Ek ödemelerde de artış yapılacak dediler. Dediler de dediler. Lafla peynir gemisi yürümez. Sağlık çalışanları artık icraat görmek istiyor. Bu pandemi süreci atlatıldıysa ‘giderlerse gitsinler’ dediğiniz hekimler sayesinde atlatıldı. Dolayısıyla siz sağlık çalışanlarına borçlusunuz.”

VAATLERİNİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ

Hekimleri yoksulluk sınırında yaşamaya mahkum eden anlayışa ivedilikle son verilmesi gerektiğinin altını çizen İlgezdi, sözlerine şöyle devam etti:
“İsteseler tek bir talimatla bu işi çözerler. Bu ülkede bir gecede neler değişti. Bir gecede Cumhurbaşkanlığı Sistemi geldi, ülke yönetimi değişti. Bir gecede ne bakanlar görevden alındı, yerine kimleri getirdiler. Bir gecede İstanbul Sözleşmesi feshedildi. Ama sağlık çalışanları için hiçbir şey değişmedi. Çünkü değiştirmek istemiyorlar. Çünkü samimi değiller. Sağlık çalışanlarının çalışma koşulları, mali hakları umurlarında değil. Varsa yoksa vaat, icraata gelince ortadan kayboluyorlar. Önce ‘giderlerse gitsinler’ diyorlar. Sonra geri vites yapmak için tutamayacakları vaatler verip sağlık çalışanlarının ağzına bir parmak bal çalıyorlar. Nereden baksak tutarsızlar. Lafın tamamı da deliye söylenir. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Sağlıktan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak, siz tutana kadar verdiğiniz vaatlerin tek tek peşindeyim. Bu da böyle bilinsin.”

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.