Sıcak hava dalgası Avrupa’yı tesiri altına aldı

Posted by

Avrupa, 43 derecenin üzerine çıkan sıcaklıkların İtalya’da kuraklığa neden olmasının yanı sıra Portekiz ve İspanya’da da orman yangınlarına yol açması nedeniyle acı çekiyor.

Kuraklığın vurduğu İtalya’da ırmaklar kururken ve Portekiz’le İspanya şiddetli orman yangınlarıyla savaşırken, Avrupa, 43°C’lik sıcak hava dalgasında eriyor.

Daily Mail’de yer alan habere nazaran, İtalya’nın yağış ölçüsündeki yüzde 45’lik düşüş, 34 derece yüksek sıcaklıklarla birleştiğinde Toskana’daki Serchio ırmağının kurumasına neden oldu.

İtalya, şimdiye kadarki en sıcak yılını yaşarken şiddetli bir kuraklıkla da karşı karşıya.

İspanya’nın da kimi bölgelerinde 40 dereceyi aşan sıcaklıklar mevcut, bu yıl haziran ayında şimdiye kadarki en erken sıcak hava dalgasını kaydettikten sonra, tıpkı yıl ikinci sıcak dalgasını yaşıyor.

Portekiz’in başşehri Lizbon’da da yarın sıcaklık 37 derecenin üzerine çıkacak.

Avrupa Birliği, iklim değişikliğinin kıtanın kuraklık ve orman yangınları üzere doğal afetler için en güç yıllarından biriyle karşı karşıya olduğunu söylüyor.

Uzmanlar, insanlara çok fizikî aktiviteden kaçınmalarını, yüksek sıcaklıklara hassas olan yaşlılara bakmalarını ve bol su içmelerini tavsiye etti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.