Tarihi tepe sonrası Rusya’dan NATO açıklaması

Posted by

Türkiye, bir müddettir İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya iştirakine karşı çıkarken, dün üç ülke ortasında yapılan görüşmelerde muahede sağlandı. Böylece İsveç ve Finlandiya’nın NATO süreci resmi olarak başlarken, Rusya’dan birinci reaksiyon de gecikmedi…

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine Türkiye itiraz etmiş, bunun üzerine müzakere süreçleri başlamıştı. Dün, üç ülke ortasında İspanya’nın başşehri Madrid’de gerçekleştirilen NATO Zirvesi’nde mutabakata varıldı. Böylece İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine öbür bir pürüz kalmadı.

Türkiye’nin itirazlarını çekmesi ve üç ülkenin ortak mutabakatı dünyada gündem olurken, Rusya’dan mevzuyla ilgili birinci açıklama geldi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov Rusya‘nın İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olma planlarına olumsuz bir adım olarak nitelendirdi.

RIA haber ajansında yer alan habere nazaran, Ryabkov NATO’nun genişlemesinin “istikrara ziyan verdiğini” ve NATO üyelerinin güvenliğine katkıda bulunmadığını söz etti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.