Tartışmalara sebep olan ‘dondurma fiyatı’ için açıklama geldi

Posted by

Çeşme’deki beach clublarda, bir top dondurmanın 50 lira olduğuna yönelik paylaşımlar yapılmıştı. Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi açıklamalarda bulunan Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ÇESO) Lideri Osman Köfüncü de, bir top dondurmanın 50 lira olmasına yönelik yansılar üzerine, “Benim Çeşme’deki ve Alaçatı’daki esnafımda bir top dondurma 12 ile 17 lira ortasında değişiyor” savunmasını yaptı.

“ÇEŞME’DE HER KESEYE UYGUN YER VAR”

Çeşme’de her bütçeye uygun yerlerin olduğunu tabir eden Köfüncü, Çeşme’nin değerli olduğu algısının yanlış olduğunu tabir etti. Köfüncü, “Çeşme’de her keseye uygun yer var. Her keseye nazaran şad kalınacak yerlerimiz var. Beach cublardaki işleyişi esasen biliyoruz. Ben oradaki bistronun ne kadar değerli olduğunu, locanın ne kadar kıymetli olduğunu söylemekle mükellef değilim. Çeşme’de yaşayan bir insan olarak oralara biz gidemiyoruz; lakin benim gittiğim yerlerde de dondurmanın bir topu 12 lira ile 17 lira ortasında değişiyor. Bu fiyat farklılıklarını kendi esnafım üzerinden lisana getirdiğimde, girdi fiyatlarındaki artışı göz önüne alınca, esnafıma hak vermemek elde değil; fakat çok sayıya ben karşıyım” diye konuştu.

Zorluklarla geçen iki yıllık pandemi devrinin akabinde okulların kapandığını, imtihanların da bittiğini belirten Köfüncü, “Şimdi Çeşme esnafı olarak dört gözle bayramı bekliyoruz. Bayramda da 1 milyon nüfusa ulaşacağımızı, tahminen geçebileceğimizi kestirim ediyorum” dedi.

“FİYAT TARİFELERİNDE VE MENÜLERDE FİYATLARIN OLMASI GEREKİR”

9 günlük bayram tatili ve akabinde gelen ağır yaz dönemi nedeniyle Çeşme esnafına da ihtarlarda bulunan ÇESO Lideri Köfüncü, “Her sene söylediğim üzere, bayramda gelecek olan konuklarımızın görebileceği fiyat tarifelerinin olmasını istiyorum. Bu bahse her sene dikkat çekiyorum. Fiyat tarifelerimiz ile Çeşme hakkındaki olumsuz birtakım algıları yıkabiliriz. Esnaflığın, ahiliğin verdiği terbiye gereği, bunlara dikkat ederek, müşterimizi, güler yüzümüzle, saygımızla karşılamaya, ağırlamaya hazırız. Esnafıma evvel iyi iş diliyorum, daha sonra da fiyat tarife zorunluluğundan ötürü fiyat tarifelerinde ve menülerde fiyatların olması gerektiğini söz ediyorum. Bunlara dikkat edersek, müşterimiz de inanç duyar” diye belirtti.

“UYGUN FİYATLARLA KONUKLARIMIZI AĞIRLAYIP, GÜLER YÜZLE HİZMET VERMEK İSTİYORUZ”

Çeşme’ye gelen konukların güler yüzle ağırlanması ihtarında da bulunan Köfüncü, “Tabi ki, gelir-gider istikrarının bozulduğu, bu kadar artırımın olduğu bir devirde esnafım hakikaten zorlanıyor. Kirası, stopajı, elektriği, suyu, SGK’sı, vergisi derken esnafım sıkıntı durumda; lakin tüm zorluklara karşın esnafım, çok fiyat koymadan, uygun fiyatlarla konuklarımızı ağırlayıp, güler yüzle hizmet vermek istiyoruz. Ben esnafımın bu mevzuda hassas olacağına, elinden geleni yapacağına inanıyorum. Yararlı, yeterli bir dönem diliyorum” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.