TCMB açıkladı: Finansal hizmetler itimat endeksi düştü

Posted by

Merkez Bankası mayıs ayına ait finansal hizmetler istatistikleri ve finansal hizmetler inanç endeksi datalarını yayımladı.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “2022 yılı mayıs ayında finansal hizmetler anketi sonuçları, finansal dalda faaliyet gösteren 155 kuruluşun karşılıklarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek değerlendirilmiştir. 2022 yılı mayıs ayında FHGE, bir evvelki aya nazaran 5,8 puan düşüş kaydederek 172,9 düzeyinde gerçekleşmiştir. Endeksi oluşturan anket sorularına ilişkin yayılma endeksleri incelendiğinde, son 3 aydaki iş durumu, son 3 aydaki hizmetlere olan talep ile gelecek 3 aydaki hizmetlere olan talep beklentisi olmak üzere tüm alt endekslerin FHGE’yi azalış tarafında etkilediği görülmektedir” denildi.

İş durumu ve hizmetlere olan talep ile istihdama ilişkin değerlendirmelerin aktarıldığı açıklamada ayrıca şunlar kaydedildi: 

“Son 3 ayda iş durumunda düzgünleşme olduğu istikametindeki değerlendirmelerin bir evvelki aya kıyasla zayıflayarak devam ettiği gözlenmektedir. Son 3 ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu istikametindeki değerlendirmeler ile gelecek 3 ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı tarafındaki beklentilerin de zayıfladığı görülmektedir. İstihdama ait değerlendirmelere nazaran, son 3 aydaki istihdamda azalış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin, artış bildirenler lehine döndüğü, gelecek 3 ayda istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin ise zayıflayarak devam ettiği gözlenmektedir.”

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.