TEİS Lideri Nurten Saydan: ‘Bütün yük bez kullanan hastası olan vatandaşın sırtına binecektir’

Posted by

TEİS Genel Lideri Nurten Saydan, SGK’nın hasta bezi fiyatını direkt hastaya ödemeye başlaması üzerine bugün yazılı bir açıklama yaptı.

Saydan, şunları kaydetti:

“BÜTÜN YÜK, BEZ KULLANAN HASTASI OLAN VATANDAŞIN SIRTINA BİNECEK”

“1 Haziran 2022 tarihli ve 31853 sayılı Resmi Gazete’de Sıhhat Hizmetleri Fiyatlandırma Komite Kararı ve Sıhhat Uygulama Tebliği’nde değişiklik yapılmasına dair bildirim yayınlanarak, SGK hasta alt bezi kullananlar için bugünden (1 Temmuz) itibaren aylık fiyat ödeyeceği duyuruldu. SGK, mevcut uygulamada bezin bir adedinin 1,88 TL’sini karşılıyordu. Kurum tarafından karşılanan hasta bezi sayısı ise bir aylık 120 adet olarak belirlenmişti. SGK’nın eczanelerimize ödediği fiyat, KDV hariç 225,60 TL, KDV dahil 243,65 TL’dir. SGK, bugünden itibaren bu fiyatı hastanın maaşına yansıtacak. Zati yeni bez fiyatlarına nazaran çok yetersiz olan bu fiyatın artırılması beklenirken fiyatta güncelleme yapılmadan hayata geçecek yeni düzenleme ile bütün yük, bez kullanan hastası olan vatandaşın sırtına binecektir.

“HASTA ALT BEZLERİNİ YENİDEN ECZANELERİMİZDEN, ANCAK FİYATLI OLARAK TEMİN EDEBİLECEKLER”

Uygulama öncesi devirde eczanelere reçete ve raporları ile başvuran hastaların iki aylık hasta altı bezleri, eczaneler tarafından temin edilerek SGK’ya fatura edilmekte ve bedelleri eczanelere kurum tarafından ödenmekteydi. Uygulamayla birlikte vatandaşlarımız, bugünden (1 Temmuz) itibaren, SGK’nın ödediği bir aylık ödemeye istinaden hasta alt bezlerini yeniden eczanelerimizden, ancak fiyatlı olarak temin edebileceklerdir.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.