TikTok, algoritma bilgilerini Çin hükümetiyle paylaştı

Posted by

Son vakitlerde kapalılık problemleriyle gündeme gelen Çin merkezli toplumsal medya platformu TikTok, kullanıcı sayısını her geçen gün artırmaya devam ediyor.

ABD Federal Bağlantı Komitesi (FCC), Çin ile ilgili data güvenliği kaygıları nedeniyle uygulamanın Android ve iOS’tan kaldırılması için talepte bulunmuştu.

Donald Trump ve Joe Biden ise, başkanlık misyonları sırasında Çinli uygulamaya çeşitli yaptırımlar uygulamak için adımlar atmıştı.

Çinli şirketler, algoritmalarını hükümetle paylaştı

Algoritmalar, kullanıcıların ne göreceğine ve hangi sırayla göreceklerine karar veriyor ve toplumsal medya platformlarının büyümesini sağlamak için kritik kıymete sahip.  Bu nedenle şirketler, algoritmalarını sıkı bir halde koruyor.

Alibaba, Tiktok’un sahibi ByteDance ve Tencent üzere Çinli internet devleri, algoritmalarının detaylarını birinci sefer Çinli düzenleyicilerle paylaştı.

Rapora nazaran, Çin Siber Uzay Yönetimi (CAC), 30 algoritmanın açıklamalarını içeren bir liste yayınladı.

Bir açıklamada, bilgi berbata kullanımını engellemek emeliyle algoritma listesinin rutin olarak güncelleneceği belirtildi.

ABD’de Meta ve Google, daha fazla açıklama davetlerine karşın, bu bilgilerin ticari sır olduklarını söyleyerek detayları paylaşmayı reddetmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.