TIR’ın altında kalmaktan son anda kurtulan şoför: ‘Yaşam ile vefat ortasında gidip geldim’

Posted by

Kaza, 1 Temmuz’da saat 16.30 sıralarında Etraf Yolu Osmangazi Viyadüğü’nde meydana geldi. Bornova’dan Karşıyaka’ya giden demir yüklü TIR, ön lastiğinin patlamasıyla denetimden çıkıp, bariyerleri aşarak karşı şeride geçti. Bu sırada TIR’ın geldiğini gören araba şoförü Hamza Can Erdönmez, hareket yapıp, son anda kurtuldu.

Ölen ya da yaralananın olmadığı kaza anı, geriden gelen öteki arabanın araç kamerasınca görüntülendi. TIR’ın dorsesinden yola saçılan demirler, bölgeye gelen gruplarca toplandı. Polis, kazayla ilgili soruşturma başlattı.

‘O ANKİ HEYECANIMI VE GERİLİMİMİ ANLATAMAM’

Bir davet merkezinde yöneticilik yapan Hamza Can Erdönmez, o güne ait konuştu.

Ölüm ile hayat ortasındaki ince çizgide gidip, geldiğini belirten Erdönmez, “Karşıyaka tarafındaki kuaföre gidiyordum. Sol şeritte seyir halindeydim. 110 kilometre süratle ilerliyordum. O esnada karşıdan bir TIR’ın geldiğini gördüm. TIR bariyere değdiği sırada atılım yaptım. TIR karşı şeride geçti. O anki refleksle 2 şerit sağa atlayarak hayatta kaldım” dedi.

Çok korktuğunu belirten Erdönmez, “Aslında öleceğimi hissettim. Sahiden çok korktum. Karşınıza kocaman bir TIR geliyor. Kaçmaya çalışıyorsunuz. Kabus üzere bir şeydi. Sağa yanaşıp, durduğumda o anki heyecanımı ve gerilimimi anlatamam. Bir 5 dakika aracın içerisinde kaldım. Ondan sonra kendime geldim. Sonra olayın ne biçimde olduğunu anlamaya çalıştım. Ardıma yola baktığımda daha net gördüm” dedi.

‘YOLDA DİKKATLİ OLMAK HAYAT KURTARIYOR’

Yolu takip ettiğini lisana getiren Erdönmez, “Sürüş sırasında çok dikkatli olmak gerekiyor. Açıkçası kendimi çok şanslı hissediyorum. Biraz talih biraz da refleksle hayatta kaldım. O an, bir refleksle hareket yaptım. Tahminen artık birebirini yapamayabilirim. Mesela frene basmış olsaydım; o süratle takla atabilirdim. Ya da TIR’ın bir modülü çarpmış olsa önemli bir şey olabilirdi. Çok şükür bir şey olmadı, atlattık. TIR’ın lastiği patlamış. İhmal var mı yok mu bilmiyorum. Beşerler araç sürerken çok dikkatli olmalı. Bilhassa sol şeritte ve yüksek süratte araç kullanıyorsanız; dikkatli olmak hayat kurtarıyor. Şoförler telefonla ya da öteki bir şeyle ilgilenmemeli. Yolu takip ettiğim için kurtuldum” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.