Türkiye'nin İsrail'e vereceği iddia edilmişti! Habere yalanlama geldi

Türkiye’nin İsrail’e vereceği iddia edilmişti! Habere yalanlama geldi

Posted by

Times of Israel haber sitesinde ismini açıklamayan İsrailli bir kaynağa dayandırılan haberde, İstanbul Arkeoloji Müzesinde bulunan ve en önemli antik İbranice yazıtlardan biri olarak bilinen Türkiye’ye ait “Siloam yazıtının” (Silvan yazıtı) İsrail’e verileceği iddia edildi.

AA muhabirinin diplomatik kaynaklardan aldığı bilgiye göre böyle bir durum söz konusu değil.

Yazıtın 1880’de bulunduğu yer olan Doğu Kudüs’ün o dönem Osmanlı toprağı, şimdi ise buranın Filistin devletinin parçası olduğunu belirten diplomatik kaynaklar, söz konusu tarihi eserin İsrail’e verileceği yönündeki haberlerin yalan olduğunu söyledi.

İsrail basınında çıkan haberlere göre Tel Aviv yönetimi bu yazıtı daha önce de birçok kez Türkiye’den istedi ancak her seferinde ret cevabı aldı.

FİLİSTİN: TÜRKİYE’NİN “SİLVAN YAZITINI” İSRAİL’E VERECEĞİ HABERLERİ İLİŞKİLERİ ZEDELEMEYİ AMAÇLIYOR

Filistin Dışişleri Bakanlığı, İstanbul Arkeoloji Müzelerinde bulunan ve en önemli antik İbranice yazıtlardan biri olarak bilinen “Siloam yazıtının” (Silvan yazıtı) İsrail’e verileceği iddiasının bugün diplomatik kaynaklar tarafından yalanlanması üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “İsrail basınındaki bu tür asılsız haberlerin dost ülkelerle ilişkileri zedelemek amacıyla yapıldığı” belirtilerek, “bu tür propagandalara itibar edilmemesi” uyarısında bulunuldu.