Uğursuz işaret: Basınç uyguladığınızda beyaza dönmüyorsa dikkat! Anne babalara hayati uyarı…

Bebeğin bacağındaki küçük iz, kolayca bir nokta veya morlukla karıştırılabilirdi ancak anne geçmiş yıllarda aldığı ilkyardım dersinden bunun önemli bir hastalığın belirtisi olabileceğini biliyordu. Bu nedenle evde uyguladığı basit bir testten sonra hemen hastaneye koştu.

BACAĞINDAKİ NOKTA MENİNGOKOK BELİRTİSİYMİŞ

Hastanede bebeğin bacağındaki noktayı inceleyen doktorlar, bunun çocuklar ve bebekler için ciddi risk oluşturabilen bulaşıcı bir hastalık olan meningokok belirtisi olduğunı söylediler.

Küçük bebek hemen tedavi altına alındı.

BASİT AMA HAYAT KURTARAN İPUCU

Avustralya’nın bebekler konusunda uzman ilk yardım servisi ‘Tiny Hearts’ sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda annenin hastaneye gitmeden önce uyguladığı teste dikkat çekti ve bunun aileler için ‘basit ama hayat kurtaran bir ipucu’ olduğunu belirtti.

‘Tiny Hearts’a göre bebeğinizin ya da çocuğunuzun vücudunda herhangi bir kızarıklık, morluk ya da döküntü gördüğünüzde o noktaya şeffaf bir bardak ile basınç uygulamanız gerekiyor.

Şeffaf bardağı lekenin olduğu kısımda yuvarladığınızda söz konusu nokta beyaza dönüyorsa sorun yok ancak dönmüyorsa bu derinin altında kanama olduğu anlamına gelebiliyor. Uzmanlar bu durumlarda çocukların kontrol edilmesini öneriyor.

SOSYAL MEDYADA VİRAL OLDU

Söz konusu paylaşım çok kısa süre içinde sosyal medyada viral hale geldi. Anneler hayat kurtaran bilgi için teşekkür ederken, İngiltere’deki yorumculardan biri, “Altı yaşındaki oğlumun kolunda aynen bu şekilde beyazlamayan bir kızarıklık vardı, yayınladığınız bilgiler sonrası onu hastaneye götürdük. Boğazında Streptokok bakterisi olduğu ortaya çıktı. Teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Avustralya’da her yıl, meningokokal enfeksiyonlar nedeni 700 ila 800 kişi hastaneye kaldırılıyor.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Tiny Hearts (@tinyheartseducation)’in paylaştığı bir gönderi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir