Uluslararası Şarap Yarışması’nda Türk şaraplarına 5 altın, 40 gümüş, 122 bronz madalya

Şarap Dostları Derneği tarafından 34 yıldır kesintisiz düzenlenen Tuğrul Şavkay Türk Şarapları Yarışması, bu yıl ilk kez “International Wine and Spirits Competition – IWSC” uluslararası yarışmaları kapsamında gerçekleştirildi. 54 üreticinin toplam 260 şarapla katıldığı yarışmanın uluslararası ayağında 5 Türk şarabı 95 ve üzeri puan alarak Altın Madalya’ya layık görüldü. 40 şarap Gümüş Madalya alırken, 122 şarap da Bronz madalya ile ödüllendirildi.

Bu iş birliği sayesinde Türk bağcılığının ulaştığı uzmanlık seviyesinin dünya çapında tescillenmesi, Türk şaraplarının dünya şarapları arasında hak ettiği yeri alması ve global pazarlara ihracat potansiyelini artırması hedefleniyor.

Türk şarapları, 34. Tuğrul Şavkay Türk Şarapları Yarışması’nda dünyanın önde gelen şarap uzmanlarından Sarah Abbott liderliğinde beş uluslararası hakemin oluşturduğu jüri tarafından IWSC metodolojisi ile değerlendirildi. Yarışmanın ulusal ayağında ise Şarap Dostları Derneği üyeleri, şarap üreticileri ve şarap profesyonelleri de yarışmada yer alan şarapları, IWSC metodolojisi ve kurallarıyla bağımsız olarak puanladı.

Yarışmayı takiben Şarap Dostları Derneği ve dünyanın en saygın şarap platformlarından biri olan IWSC arasında varılan işbirliği anlaşması kapsamında IWSC, kendi medya ve uluslararası ağı üzerinden Türk şarapları ve şarapçılığı hakkında tanıtım aktivitelerine devam edecek.

IWSC CEO’su Christelle Guibert, Türkiye’nin bağcılık ve şarap üretimi alanında son yıllarda olağanüstü bir gelişme kaydettiğini ve gelecek için büyük bir potansiyel barındıran bu gelişime IWSC olarak katkı sağlamaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

“Mükemmel organizasyon”

Türk üzümlerinin ve şaraplarının uluslararası pazarlarda hak ettiği ölçüde tanınması halinde hatırı sayılır başarılar kazanacağına inandığını vurgulayan Guibert, şunları söyledi:

“Bu yarışma jürimizin ve dünya çapındaki büyük alıcıların Türk üreticileriyle tanışmaları ve güvene dayalı ilişkiler kurmaları adına önemli bir misyon üstlenecektir. Türkiye’nin dünya şarap haritası üzerindeki yerini belirgileştirecek uzun soluklu bu işbirliği için Şarap Dostları Derneği ile biraraya gelmenin ne kadar doğru bir karar olduğu İstanbul’daki mükemmel organizasyon bizlere kanıtladı.”


“Son yıllarda Türk bağcılığı ve şarapçılığı önemli gelişimler gösteriyor”

Türk şaraplarının yurt dışına açılmasını desteklemek ve uluslararası bilinirliğini sağlamak üzere 34 yıl önce yola çıktılarını ifade eden Şarap Dostları Derneği Başkanı Dilek Bil ise, IWSC ile sağlanan işbirliğinin bu yolda önemli bir kilometretaşı olduğunu ifade etti. Dünyada 6 milyon 925 bin 972 hektar alanda, 77.8 milyon ton üzüm üretildiğini, bunun da yüzde 56’sının şarap üretiminde değerlendirildiğini hatırlatan Dilek Bil, sözlerine şöyle devam etti:

“Ülkemiz 490 bin hektar bağ alanı ile İspanya, Fransa, Çin ve İtalya’dan sonra 5’inci sırada geliyor. 4.1 milyon ton üretim ile Çin, İtalya, ABD, İspanya, Fransa’dan sonra 6’ncı sırada yer alıyor. Ancak ülkemizdeki bu 4.1 milyon ton üzümün sadece yüzde 3’ü şarap üretimine gidiyor. Tuğrul Şavkay Türk Şarapları Yarışması ile hedefimiz, 30 milyar Euro’luk dünya pazarında, yaklaşık 10 milyon Euro olan ve potansiyelimizin çok altında kalan ihracat payımızın artmasına destek olmak. Dünyanın farklı noktalarında çeşitli vesilerle yaptığımız temaslar, son yıllarda Türk bağcılığı ve şarapçılığının önemli gelişimler gösterdiğine işaret ediyor. IWSC gibi dünyanın en saygın platformlarından biri ile yaptığımız işbirliğinin, bu yıldan başlayarak üreticilerimizin bu alandaki başarılarını tescilleyeceğine ve kazanımlarını katlayacağına inanıyoruz. Türkiye’nin yüksek katma değerli tarımsal üretimine kendini adamış tüm üreticilerimizin yarışmamıza gösterdikleri yoğun ilgiden ve IWSC’nin yarışmamızı duyurmasıyla tüm dünyada yarattığı büyük yankıdan, doğru bir yolda ilerlediğimizi söyleyebiliriz. Arzuladığımız hedefe ulaşmamız için bu yolda birlik, beraberlik içinde çok çalışmamız gerekiyor.”  

Şarap Dostları Derneği kurucularından ve Türk gastronomisinin en önemli isimlerinden Tuğrul Şavkay’ın misyonunu devam ettiren yarışmanın uluslararası jürisi alanlarında dünyanın en saygın uzmanları arasında gösterilen Sarah Abbott MW, Alistair Cooper MW, Rebecca Palmer, Salvatore Castano, David Kermode, Cat Lomax, İsa Bal’dan oluştu. 

Yarışma kategorileri

Bu yıl Türkiye’deki tüm üreticilere açılan yarışmada kategoriler ise şöyle belirlendi:

1-        Türkiye’de üretilen yerli ve uluslararası üzümlerden üretilmiş beyaz şaraplar

2-        Türkiye’de üretilen yerli ve uluslararası üzümlerden üretilmiş kırmızı şaraplar

3-        Türkiye’de üretilen yerli ve uluslararası üzümlerden üretilmiş rose şaraplar

4-        Emir üzümlerinden üretilmiş şaraplar

5-        Narince üzümlerinden üretilmiş şaraplar

6-        Kalecik Karası üzümlerinden üretilmiş şaraplar

7-        Öküzgözü üzümlerinden üretilmiş şaraplar

8-        Boğazkere üzümlerinden üretilmiş şaraplar

9-        Anadolu’nun yerel kırmızı üzümlerinden (yukarıda belirtilen üzümler haricindeki üzümlerden) üretilen şaraplar

10-      Anadolu’nun yerel beyaz üzümlerinden (yukarıda belirtilen üzümler haricindeki tüm üzümlerden) üretilen şaraplar

11-      Köpüklü şaraplar

12-      Tatlı şaraplar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir