Uyuşturucu kaçakçılığından tutuklu yargılanan Ali Osman Akat tahliye edildi

Posted by

Kolombiya’dan ‘kozmetik eser’ ismi altında uyuşturucu ticareti yaptığı suçlamasıyla geçen aralık ayında tutuklanan Ali Osman Akat, yargılandığı davanın birinci duruşmasında isimli denetim kuralıyla tahliye edildi.

İstanbul Ağır Ceza Mahkemesinde geçen cuma günü görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Ali Osman Akat ve Süleyman Yekenkunrul getirildi. Tevfik Akan Atak ise bulunduğu cezaevinden Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı. Tutuksuz sanıklar Sarra Chouıekh, Mustafa Güldiken ile Ali Karataş ve taraf avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu.

‘PANDEMİ PERİYODUNDA SÜRATLİ BİR YÜKSELİŞ GÖSTERDİM’

Duruşmada savunma yapan tutuklu sanık Ali Osman Akat, “Akat soy ismini Türkiye Cumhuriyeti’nde duymayan bilmeyen yoktur” tezinde bulunarak şunları söyledi: “Benim yaptığım kozmetik işi babadan, aileden gelen bir iş. Çocukluğumdan beri bildiğim, en yeterli uzman olduğum husus kozmetik hususudur. Bunun dışında ek gelir elde edebilecek bir işe yüzlerce imkân olmasına karşın girmedim. Pandemi devrinde süratli bir yükseliş gösterdim. Türkiye’nin o devirde en büyük ihracatını ben yaptım. Türkiye’deki başka bireyler, ‘Bu adam nasıl iş beceriyor’ diye şaşırdılar. Otomatikman bilmediğim bir sürü düşmanım oluştu.”

‘MALIN BOZUK OLDUĞUNU SÖYLEYİNCE GERİ ALDIM’

DHA’nın aktardığına nazaran Osman Akat savunmasının devamında şu tabirleri kullandı: “Libyalı bir müşterim benden tüy dökücü krem istedi. 35 bin dolarlık malının bozuk olduğunu söyledi. O eserleri geri kabul ettim. Sonra bu adam her yerde benim sağlam olduğumun reklamını yaptı. İhracatım aşikâr, dünya çapında bilinirliğim, saygınlığım belirli. Siyasete hiç karışmadım. Şu an da burada olmamın nedeni olan kişinin ortaya çıkarılmasını istiyorum. 5 aydır ailemden ve toplumsal hayattan uzaktayım. Ben helal yoldan Allah’ın verdiği rızkı alıp haram karıştırmadan çoluğuma çocuğuma yediren biriyim. İddianamedeki hiçbir mevzunun benimle alakası yok. Beraatımı istiyorum.”

Öteki sanıklar da suçlamaları kabul etmeyerek tahliyelerini talep etti.

AKAT’IN TAHLİYESİNE KARAR VERİLDİ

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Ali Osman Akat’ın, yurt dışına çıkış yasağı halinde isimli denetim koşuluyla tahliyesine hükmetti. Heyet, öteki tutuklu sanıklar Süleyman Yekenkunrul ve Tevfik Akan Atak’ın ise tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile fotoğrafının ortaya çıkması kamuoyunda geniş yankı uyandıran Akat’ın sahibi olduğu L’actone Holding’in Meclis’e paklık kiti sattığı ortaya çıkmıştı.

135 YILA KADAR MAHPUSU İSTENİYOR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, göndericisi Carlos Aguilar Calle olan Bogota (Kolombiya) – Panama City (Panama) – Cinninati (ABD) – Leipzeig (Almanya) rotasını izleyerek İstanbul’da alıcısı Süleyman Yekenkunrul olan bir kargo geldiği anlatıldı. Kargo içinde ticari bedeli olmayan maden örnekleri olduğu belirtilen toplamda 115,8 kiloluk kargonun Leipzeig Havalimanı’nda Alman gümrük görevlilerince 20 Kasım 2021’de yapılan denetimlerde kuşkulu olarak değerlendirildiği kaydedildi. Kriminal dairece yapılan incelemede de kargodaki toz unsurların “kokain hidroklorür” olduğu ve yüzde 30.5 kokain içerdiği tespit edildi. İddianamede, el konulan uyuşturucu olduğu düşünülen brüt tartısı 110,8 kilo gelen koyu kahverengi renkte demir tozu ile karışık halde bulunan numunelerde kokaine rastlandığı vurgulanarak şüphelilerin hata tarihinde ele geçirilen uyuşturucu unsurları yurt dışından Türkiye’ye sokarak hata işledikleri kaydedildi. İddianamede, şüpheliler Ali Osman Akat, Tevfik Akan Atak, Süleyman Yekenkunrul, Ali Karataş, Sarra Chouıekh ve Mustafa Güldiken hakkında “Uyuşturucu ve Uyarıcı Unsur İthalatı Yapmak” kabahatinden 90 yıldan 135 yıla kadar mahpus cezası talep edildi. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.