Uzman Ünal: Kılıçdaroğlu’nun argümanlarını gazeteci doğal ki haberleştirecek

Posted by

AK Parti Küme Başkanvekili Becerikli Ünal, “Sosyal medya yasası” olarak bilinen Basın Kanunu ve Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

NTV’de soruları yanıtlayan Uzman Ünal, teklifle ilgili şunları söyledi:

”Dezenformasyonun ceza ile engellenemeyeceğini bütün dünya kabul ediyor lakin bunun kabahat olduğunu da kabul ediliyorlar. Toplumsal medya teklifi üzere bilhassa Avrupa’da da emsal düzenlemeler yapılıyor. Bakın biz, dezenformasyonu ‘kamusal barışa karşı suç’lar başlığı altında ele aldık. Şayet bireylere yönelik kabahat başlığı altında ele alsaydık o vakit tabir özgürlüğünün ihlali kelam konusu üzere tezler ortaya atılabilirdi.

Söz hakkı, tenkit ve basın özgürlüğü kısıtlanmasın diye bu türlü bir çalışma yapıyoruz.

Anayasa’ya ters olabilmesi için öncelikle öbür maddelerde karşılık bulmaması gerekiyor ya da basın özgürlüğünü direkt kısıtlayıcı niteliğe sahip olması gerekiyor. Gelişmiş demokrasilerde bu usul düzenlemeler yapılıyor. Almanya bu mevzuda daha sert önlemler getirdi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun savlarını olağan ki gazeteci haberleştirecek. Bu cürüm kapsamına girmiyor. Dezenformasyon hepimizi tehdit eden bir durum”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.