Vatikan, ABD Yüksek Mahkemesinin kürtajı anayasal hak olmaktan çıkarmasından şad

Posted by

Vatikan’da Papalık Hayat Akademisi‘nden ABD Yüksek Mahkemesi’nin kürtajı anayasal hak olmaktan çıkaran kararına ait yapılan açıklamada, “Uzun bir demokratik geleneğe sahip, büyük bir ülkenin bu hususta tavır değişikliğine gitmesi, hayat bahislerinde tüm dünyaya meydan okuyan bir karar.” tabiri yer aldı.

Açıklamada, “insan hayatının korunmasının, ferdî hakların kullanımıyla sonlu kalabilecek bir sorun olmadığı ve bunun toplumsal kıymete sahip bir sorun olduğu” belirtildi.

Açıklamada, hükümetlerin ideolojik görüşlere kapılmadan ömrü destekleyen siyasetleri yürürlüğe koymaları gerektiği kaydedildi.

ABD YÜKSEK MAHKEMESİNİN KÜRTAJ KARARI

ABD Yüksek Mahkemesi, 24 Haziran’da ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli “Roe-Wade kararını” iptal etmişti.

Karar ile kürtaj anayasal bir hak olmaktan çıkarken bu mevzudaki kanunlar, eyaletlerin kendi inisiyatiflerine bırakıldı.

ABD Lideri Joe Biden, Yüksek Mahkemenin kararı hasebiyle üzgün olduğunu belirterek “Yüksek Mahkeme Amerika’yı 150 yıl geriye götürdü.” tabirini kullanmıştı.

Eski ABD Lideri Donald Trump ise kararı desteklediğini açıklamıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.