Venezuela ve Kolombiya 3 yıl sonra diplomatik ilgileri yine kurdu

Posted by

Venezuela ile Kolombiya ortasında 3 yıl evvel kesilen diplomatik bağlantılar, iki ülkenin büyükelçilerinin vazife yerlerine ulaşmasıyla tekrar kuruldu.

Venezuela ile Kolombiya ortasında 3 yıl evvel Kolombiya’nın Venezuela’da Devlet Lideri Nicolas Maduro hükümetine karşı darbe teşebbüsünde bulunan ABD takviyeli muhalif önder Juan Guaido’yu desteklemesi nedeniyle kesilen diplomatik bağlar, iki ülkenin büyükelçilerinin misyon yerlerine ulaşmasıyla tekrar kuruldu.

Eski Dışişleri Bakanı ve Venezuela’nın Bogota Büyükelçisi Felix Plasencia Bogota’ya, Kolombiya’nın Karakas Büyükelçisi Armando Benedetti de Venezuela’nın başşehri Karakas’a ulaştı.

Böylece, iki ülke ortasında Şubat 2019’da kopan diplomatik bağlar, Kolombiya’nın yeni Cumhurbaşkanı Gustavo Petro ile Maduro’nun karşılıklı büyükelçi atamalarıyla yine tesis edildi.

‘İLİŞKİLER HİÇ KESİLMEMELİYDİ’

Benedetti, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Venezuela ile bağlar hiç kesilmemeliydi, biz kardeşiz ve hayali bir çizgi bizi ayıramaz, Cumhurbaşkanı Duque ile olduğu üzere bir kamu siyasetinin bizi ayırması kelam konusu bile olamaz. Venezuela ile ilgileri yine kuracağız” sözlerini kullandı.

Diplomatik alakaların yanı sıra iki ülke ortasındaki ticaretten 8 milyon Kolombiyalının geçindiğini hatırlatan Benedetti, Kolombiya hükümetinin vergi muafiyetleriyle bölgenin gelişimine katkı sağlayacak yatırımlar yapabileceğini söyledi.

Venezuela Dışişleri Bakanı Carlos Faria da Benedetti’nin, Venezuela Dışişleri Bakanı Yardımcısı Rander Pena tarafından karşılandığı fotoğrafları paylaşarak, “Bunun, halklarımız ortasındaki kardeşlik ve iş birliği bağlarını derinleştirmek ve bu formda geleceğe birlikte ilerlemek için yeni bir başlangıç ​​olacağına dair kendinden emin ve umut dolu ülkemizdeki Kolombiya Büyükelçisi Armando Benedetti’yi coşkuyla karşılıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Venezuelalı eski Bakan Plasencia, Bogota’ya ulaştıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bogota’da olmaktan memnunum, çok fazla iş ile çalışmaya geldim ve Büyükelçi Benedetti de Karakas’a ulaştı. İşleri hakikat yapmak ve kardeş halklar ortasındaki düzgün bağlantı geleneğini kurtarmak için koordineli bir halde çalışıyoruz” dedi.

İki ülkenin ilgilerinin gelişmesi için çalışacağını aktaran Plasencia, iki halkın da çıkarları için ikili münasebetlerin daha etkin hale gelmesi gerektiğini belirtti.

KOLOMBİYA BİRİNCİ SEFER SOLCU BAŞKAN SEÇMİŞTİ

Kolombiya’da 19 Haziran’daki ikinci çeşit seçimlerini kazanan ve 7 Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı vazifesini devralan sol görüşlü Petro’nun birinci icraatlarından biri komşu ülke ile 3 yıldır kopuk olan ikili alakaları kurmak ismine büyükelçi atamak olmuştu. Petro ile Maduro, 11 Ağustos’ta karşılıklı olarak büyükelçi atadıklarını duyurmuştu.

Birbirine çok yakın kültür ve ortak tarihe sahip Venezuela ile Kolombiya ortasındaki alakalar, 2019’da Kolombiya’nın Maduro hükümetine karşı ABD dayanaklı Guaido’yu desteklemesiyle zayıflamış ve Maduro, Şubat 2019’da ülkesine yapılan hücumlara ön ayak olmakla suçladığı Kolombiya ile diplomatik bağları kestiğini duyurmuştu.

O devir, ABD hükümetiyle yakın bağa sahip sağ görüşlü eski Cumhurbaşkanı Ivan Duque liderliğindeki Kolombiya, Nisan 2019’da Maduro hükümetine askeri darbe teşebbüsünde bulunan ve Venezuela’da kendini “meşru devlet başkanı” ilan eden Guaido’yu tanımış, Kolombiya da kendisine diplomatik temsilcilik vermişti. (AA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.