Vergi dilimleri güncellenmezse temmuz ayındaki fiyat artışlarının manası kalmayacak

Posted by

İktidar temsicileri tarafından gelecek ay kamu çalışanlarına yüzde 40 artırım yapılacağı tabir edilirken bu durum gelir vergisi dilimlerini bir sefer daha gündeme taşıdı. İşçilerin örgütleri gelir vergisi dilimlerinde güncelleme olmazsa çalışanların aldıkları fiyat artışının vergiye gideceğini vurguladı.

Bu yıl için belirlenen gelir vergisi tarifesine nazaran 32 bin TL’lik birinci gelir diliminde vergi oranı yüzde 15. Birinci gelir dilimi aşıldığında vergi oranı yüzde 20’ye çıkıyor. Tarifeye nazaran, 70 bin TL’nin 32 bin TL’si için 4 bin 800 TL, fazlası yüzde 20. 250 bin TL’nin 70 bin TL’si için 12 bin 400 TL, fazlası yüzde 27. 880 bin TL’nin 250 bin TL’si için 61 bin TL, fazlası yüzde 35. Ayrıyeten hala fiyatların taban fiyata kadar olan kısmından vergi alınmıyor. Şayet temmuz ayında taban fiyatta kıymetli oranda artış olmaz, kamu çalışanlarının maaşlarına ise yüzde 40 artırım yapılırsa işçiler süratle bir üst vergi dilimine girecekleri için maaşlarından daha fazla gelir vergisi kesilecek. Bu nedenle kesinlikle gelir vergisi dilimlerinin de güncellenmesi gerekiyor. 

‘ASGARİ FİYAT ARTMALI’

Birleşik Kamu-İş’e bağlı Büro-İş Sendikası Genel Lideri Alay Hamzaçebi, buna dikkat çekerek, iktidarın “vergi oranlarını artırmıyoruz” telaffuzunun de hakikat olmadığını lisana getirdi.

Hamzaçebi, şöyle devam etti: “Oranları artırmıyorsun lakin çalışanlardan bir üst vergi dilimine girdikleri için daha fazla vergi alıyorsun. Bu biçimde herkes daha fazla vergi ödemiş olacak. Dilimlerde güncelleme yapılmazsa verilen artırım direkt vergiye gidecek. Bir cepten girecek. Başka cepten çıkacak. ‘Yeni vergi koymadık’ diyorlar ancak bu halde zati daha fazla vergi almış oluyorlar.”

Hamzaçebi, açlık hududunun çok altında kalan minimum fiyatın de kesinlikle artırılması gerektiğini söyledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.