Yemen’deki ateşkesin uzatılması için tekrar harekete geçildi

Posted by

Grundberg, Yemen’de hükümet güçleri ile Husiler ortasında 2 Nisan’da sağlanan ateşkesin uzatılması için yürüttüğü çalışmalar hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

Ateşkesin 2 Ağustos’tan sonrasına uzatılması ve kapsamının genişletilmesi için Yemenli taraflarla yürüttüğü görüşmeleri ağırlaştırdığını kaydeden Grundberg, “böylelikle, Yemen halkının bu süreçten daha fazla istifade edeceğini, taraflar ortasında karşılıklı inanç ortamının güçleneceğini ve ekonomik ve güvenlikle ilgili öncelikler hakkında önemli müzakerelerin yapılacağını” tabir etti.

Asıl emellerinin, ülkedeki krizi sona erdirecek siyasi bir tahlile yanlışsız ilerlemek olduğunu aktaran Grundberg, ateşkesin yaklaşık 4 aydır sürdüğüne, bunun 7 yıldır devam eden savaş ortamındaki en uzun sükunet devirlerinden biri olduğuna ve bu süreçte sivil kayıpların azaldığına işaret etti.

Grundberg, ateşkes boyunca Sana ile Amman ortasında karşılıklı olarak 20, Kahire ile Sana ortasında da bir sefer düzenlendiğini ve bu uçuşlarda 8 bin yolcu taşındığını, 2 Nisan-21 Temmuz 2022 tarihlerinde de Hudeyde Limanı’na 720 bin 270 ton akaryakıt taşıyan 26 tankerin ulaştığını kaydetti.

Ateşkesin, Yemenlilerin hayatında gözle görülür bir fark yarattığına dikkati çeken Grundberg, tarafların, ateşkesin uzatılması için yürüttüğü çalışmalara katılmalarını umduğunu belirtti.

Yemen’deki iç savaş ve ateşkes

Yemen’deki İran takviyeli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başşehir Sana ve birtakım bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine takviye veriyor.

Yemen hükümeti ve Husiler, BM’nin teşebbüsüyle 2 Nisan’dan itibaren iki ay boyunca hava, kara ve deniz operasyonlarını durdurmayı kabul etmişti.

BM Özel Temsilcisi Grundberg, 2 Haziran’da Yemen’deki tarafların ateşkesin iki ay daha uzatılmasını kabul ettiklerini bildirmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.