Yüreği mavi olan şair Didem Madak’ın mevt yıldönümü

Posted by

Hayata adım attığı andan itibaren güçlü süreçlerdn egeçen şair-yazar Didem Madak’ın bugün mevt yıldönümü….

8 Nisan 1970 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Madak’ın anne ve babası öğretmen olduğu için genelde Amasya ve Burdur’da yaşadı. 1983 yılında annesini kaybetmesi kendisinin hayatından onarılmaz yaralar açtı.

Bu kayıp Madak’ın şiire, edebiyata yönelmesine de neden oldu. Babasının annesinin vefatından sonra evlenmesi baba kız ortasını açtı ve Didem Madak gitgide babasından uzaklaşmaya başladı.

Didem Madak üniversite imtihanına girdiği birinci yılda kazanarak Ege Üniversitesi Biyoloji kısmını kazandı. Maddi meseleler yüzünden sıkıntı günler geçirince okulu bırakmak zorunda kaldı ve çalışmaya başladı.

Eerken yapılan evlilik

Bu müddette tekrara imtihanlara hazırlanan Madak, birebir üniversitenin hukuk kısmını kazandı. Birinci sınıfa kadar devam eden Madak, babasıyla yaşadığı problemler nedeniyle okulunu dondurdu.

Okulu bırakan Madak, şimdi 16 yaşındayken birinci evliliğini yaparak babasını ve meskeni terk etti. Madak yaklaşık 4 sene evli kaldı ve sonrasında boşandı.

Kardeşim, biriciğim…

Kardeşim, biriciğim Birtakım yaralar faydalıdır buna inan,

Bazı yaraların ortasından küçücük bir el,

Sanki geçmişine çiçek uzatır,

Bazı yaralardan sızan kanla,

Tüm geleceğin yıkanır.

Ah’lar Ağacı kitabından

Zor günler…

Boşandıktan sonra maddi ve manevi meseleler yine baş göstermeye başladı. Bu sefer tek başına hayata tutunmaya çalıştı. Ne anne, ne baba ne de eş… Bir apartmanın bodrum katına yerleşti ve birinci şiirlerini de burada yazmaya başladı.

İkinci evlilik

Ölene kadar istanbul’da yaşayan Didem Madak ikinci evliliğini de Timur Çelik ile yaptı. İstanbul Eczacılar Odası’nın avutkatlığının yanı sıra şiir çalışmalarına da devam etti.

Yüreği Mavi Kadın

Sen yüreği mavi bayan tanıdın mi hiç?

Şiire düşmüş,

Şiirden düşmüş bayan Konuşur,şiir;

Güler,roman olur

Dört mevsim bahar Papatya,sümbül,gül,gülizar olur

Gözlerinde hayatı utandıran Sözlerinde

Hayata tutunduran bayan bir renk değildir, mavi huydur onda..

İlk kitap…

İkinci evliliğinden bir kızı dünyaya gelen Didem Madak, doğumdan sonra bir müddet şiir yazmayı bıraktı ve edebiyattan uzaklaştı.

2000 yılında birinci kitabı Grapon yayınlandı. Daha sonra 2002’de Ah’lar Ağacı ve 2007’de ise Pulbiber Mahallesi kitapları izledi.

Didem Madak öldü

Kolon kanserine 2010 yılında yakalanan Madak, uzun bir tedavi sürecine girdi ve bir sene hastalıkla mücaedele etti. Bu çabada yenik düşen şair, 2011’de ortamızdan ayrıldı.

Geriye yüreğimize dokunan dizelerii ve kelamları kaldı.

İletişim için:

[email protected]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.