Yurttaş artan fiyatlarla tıraşı bırakırken esnaf maliyetler sebebiyle yüzde 25 artırım istedi

Posted by

Orta kesim muhitlerde geçtiğimiz yıl 40-50 liraya yapılabilen saç sakal tıraşı bu yıl 100 liraya çıktı. İstanbul Berberler Odası’nın fiyat tarifesi ise bir yılda ortalama yüzde 50 artmıştı. Bu artışın enflasyon karşısında eridiğini söyleyen oda lideri Şükrü Akyüz, yılın kalanı için yüzde 25 daha artırım istediklerini söyledi. Esnaf ise, bu artışı fiyatlarına yansıtamadıklarını mevcut fiyatlarla bile işlerinin azaldığını söylüyor.

BAYRAM TIRAŞINI UNUTTUK

PAZARLIK DEVRİ BAŞLADI

Beyoğlu’nda erkek kuaförü işleten İlkay Kurt da müşteri sayısının en az yüzde 30 azaldığını belirterek, “Kuaförde saç sakal yıkamak lüks oldu zati artık herkes konutunda yapıyor onu. Esasen pandemide devlet kredi verip borçlandırdı esnafı. Pandemi sornası da beşerler hijyen sebebiyle muhakkak bir müddet gelmedi. Artık de fiyatlardan ötürü gelmiyorlar” dedi. Yurttaşların 50 liralık tıraş parası için pazarlık yaptığını söyleyen Kurt, “40 yıllık esnafım. Ben bu sene köyüme bile gidemedim. Artırım yapmadık müşteri kaçmasın diye hala 50 liraya hizmet veriyoruz. Bu 50 lira için bile pazarlık yapıyor beşerler, fiyat çok geliyor kapıdan dönüyorlar” diye konuştu.

“MEVCUT TARİFEMİZ ENFLASYONA YENİLDİ”

Müşteri sayısında azalma olmadığını söyleyen İstanbul Berberler Odası Lideri Şükrü Akyüz ise, müşterilerin gelme sıklığında azalma olduğunu belirtti. Tıraşın zorunlu muhtaçlık olduğunu ve insanların vazgeçemeyeceğini söyleyen Akyüz, maliyetlerden yakınarak yüzde 25 artırımlı yeni tarife için müracaatta bulunduklarını belirtti. Akyüz şöyle konuştu: “Piyasalar malum, iktisattaki krizden herkes ne kadar etkilendiyse biz de o kadar etkilendik. Bilhassa güç ve kira artırımı belimizi büktü. Mülk sahipleri kota falan dinlemiyor. Devletin hemen kalıcı bir tahlil bulması gerek. 2022 fiyat tarifemiz yılın ortasında enflasyona yenildi, biz de yüzde 25 artırımlı yeni tarife için müracaatta bulunduk, esnafımızı mağdur etmeyecek bir sonuç bekliyoruz.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.