Yusuf Akbaş

Yusuf Akbaş

Posted by

Sahte indirimlere düzenleme geldi Tam Boyutta Gör

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nde değişiklik yapan düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu düzenleme ile birlikte indirimli ürün reklamlarına, e-ticaret sitelerine ve şikayet sitelerine çeşitli değişiklikler getiriliyor. Düzenleme 1 Mart 2022’de yürürlüğe girecek.

İndirim oranları en düşük fiyata göre belirlenecek

Yönetmeliğin önceki versiyonunda reklamlarda indirim oranı veya miktarı hesaplanırken bir önceki fiyat esas alınıyordu. Firmalar indirimden önce bindirim yaparak reklamlarında yüzde 50’yi aşkın indirim varmış gibi reklam yapıyor ancak gerçek oranlar çok daha düşük kalıyordu.

Yeni düzenlemeyle birlikte indirimin oranı ve miktarı belirlenirken ürünün son 30 gün içindeki en düşük fiyatı esas alınacak. Gerçekle alakası olmayan sahte indirimler yapılamayacak. Yeni dönem 1 Mart itibarıyla başlayacak.

Sıralamadaki sponsorlu ürünler belirtilecek

E-ticaret sitelerine çeşitli düzenlemeler getiriliyor. Müşteriyi aldatmaya yönelik bazı uygulamalar tarihe karışıyor. Ürünlerin listelendiği sayfalarda, sıralamanın nasıl yapıldığı hakkında net bilgiye yer verilecek. Reklam veya sponsorlu benzeri anlaşmalara dayanılarak gösterilen sıralama sonuçlarında reklam ibaresine yer vermek zorunlu olacak.

Elektrikte kademeli tarife limiti değişti

4 hf. önce eklendi

Sadece satın alanlar yorum yapabilecek

Bazı sitelerde ürünü satın almamış kullanıcılar yorum yazabiliyor ve bu durum rakip firmalar tarafından manipüle edilebiliyordu. Bundan böyle sadece satın alanlar tarafından yorum yapılmasına izin verilecek. Ayrıca ürün yorumları hakkında gerekli incelemeler yapıldıktan sonra olumlu ya da olumsuz ayrımı yapılmaksızın en az bir yıl süre ile herhangi bir yönlendirme yapılmadan tarih, değerlendirme notu, satıcı veya sağlayıcıya göre sıralanma gibi objektif bir ölçüte göre yayınlanacak.

Şikayet sitelerine düzenleme

Şikayet sitelerinde bir satıcı veya e-ticaret pazaryeri hakkında olumsuz yorum girildiğinde bu yorum yayımlanmadan önce ilgili firmaya cevap hakkını kullanabilmek için en az 72 saat süre tanınacak. Bu süre dolmadan önce şikayet yayınlanmayacak. Firmadan yanıt verilmeyen şikayetler, en erken 72 saat sonunda yayına alınabilecek.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/02/20220201-6.htm

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Abone ol

Eposta ile Paylaşın başlıklı bu arkadaşınıza postalayın.

Anasayfa Yaşam Ekonomi Haberleri Sahte indirimlere düzenleme geldi

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz: DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.