Yüzde 12’lik fark yaratan bu prosedür yakıt tasarrufu yapmanızı sağlayacak

Posted by

Benzin ve dizel fiyatları bu yıl inanılmaz derecede yüksek. Yaşama maliyetiyle de birlikte, birçok kişi için finansal olarak bir çaba yarattı. Bir TikTok kullanıcısı ise, akaryakıt fiyatlarını daha ucuza getirmenin bir yolunu paylaştı.

Megan’s Bubble isimli bir TikTok hesabı, birçok insanın otomobilinde bulunabilen bir düğme hakkında bir görüntü paylaştı. Buna nazaran, az bilinen otomobil düğmesi yardımıyla yakıt tüketimi %12 oranında azaltılabiliyor.

Daily Star’da yer alan habere nazaran, Megan’s Bubble, görüntüde, “Söz konusu düğme, çevresinde dairesel bir ok bulunan bir ‘A’ ile gösterilir.”

“Arabanızda buna benzeyen bir düğmeniz varsa, bu sizin otomatik başlat-durdur düğmenizdir.”

“Aracınız kırmızı ışıkta dururken onu otomatik olarak kapatacak. Bu da sizin yakıt tüketiminde tasarruf etmeniz için yardımcı olacak” dedi.

TASARRUF ETMEK İÇİN ÖNEMLİ

Stop-start motorları, teknoloji arabayı hareket halinde değilken algıladığından artık her zamankinden daha yaygın hale geliyor.

Araç hareketsizken yahut vitesten çıktığında, yakıt beslemesi ve motora olan temas durdurulur. Bu, araba hiçbir yere gitmiyorken yakıta para harcayan ve ziyanlı emisyonlar üreten rölantiyi önlemek içindir.

Bu özelliği kullanan şoförler için yakıt tasarrufu %12’ye kadar artabilir.

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.